30 kwietnia 2024

Kąpiel niemowlaka – wszystko, co warto wiedzieć

Pielęgnacja

Jak kąpać niemowlaka od pierwszych dni życia? Choć wydawać by się mogło, że nie ma tu nic skomplikowanego, to jednak musisz pamiętać o tym, że kąpiel maluszka to nie tylko kwestia higieny, ale też wspaniały sposób na budowanie więzi z dzieckiem i ważna część codziennej rutyny! Dlatego choć początkowo może wydawać się stresująca, z czasem stanie się to przyjemnym rytuałem dla Was obojga. Ale żeby tak się stało – warto się na starcie nieco dokształcić! Poniżej znajdziesz nasze wskazówki.

Kiedy i jak często kąpać niemowlę?

Noworodka nie trzeba kąpać codziennie. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu, a w międzyczasie przemywać buzię, rączki i pupę dziecka. Częstsze kąpiele mogą wysuszać delikatną skórę maluszka.

O tym, jak często kąpać niemowlę, pisaliśmy już w osobnym artykule dużo szerzej – dlatego gorąco zachęcamy Cię do lektury!

jak kąpać niemowlaka

Jak kąpać niemowlaka? Przygotowanie do kąpieli

Kiedy zabrać się za kąpanie maluszka? Przede wszystkim wybierz odpowiedni moment. Najlepiej kąpać dziecko, gdy jest spokojne i wypoczęte. Unikaj kąpieli niemowlaka tuż po jedzeniu lub drzemce. Nie zdejmuj też ubranek maluszka zanim wszystko będzie gotowe. Dlatego najpierw:

  1. Przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy. Potrzebujesz wanienkę, ręczniki, pieluszki tetrowe, delikatny żel do mycia ciała i włosów (idealnie sprawdzi się tu Cudocell 3w1) oraz waciki.
  2. Upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednia. Powinno być ciepło, ale nie gorąco. Weź pod uwagę, że w czasie kąpieli temperatura jeszcze odrobinę wzrośnie.
  3. Napełnij wanienkę ciepłą wodą. Temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. Możesz użyć termometru, jeśli masz wątpliwości, ale najczęściej wystarczy sprawdzenie temperatury dłonią: woda powinna być ciepła, tak, ale w żadnym wypadku nie może Cię parzyć.

Przebieg kąpieli, czyli kąpiel niemowlaka krok po kroku

Gdy wszystko już gotowe, czas na kąpiel! Jak kąpać noworodka?

  1. Połóż dziecko w wanience. Delikatnie podtrzymuj jego główkę i szyję.
  2. Umyj ciało dziecka. Użyj do tego delikatnego, najlepiej emolientowego żelu do mycia i letniej wody. Dokładnie umyj wszystkie fałdki skórne maluszka – niezwykle ważne jest to, by nie gromadziły się w nich bakteria.
  3. Umyj włosy maluszka. Jeśli masz produkt 3w1, możesz użyć tego samego płynu co do ciała; jeśli nie, wybierz delikatny szampon. Strumieniem letniej wody dokładnie spłucz szampon w taki sposób, aby nie podrażnić oczu dziecka.
  4. Teraz umyj buzię dziecka. Użyj w tym celu wilgotnego wacika lub pieluszki tetrowej. Nie ma potrzeby zanurzać maluszka pod wodą.
  5. Gotowe! Wyjmij dziecko z wanienki. Owiń je w ręcznik i delikatnie osusz – jeśli masz specjalny przewijak, może być tu bardzo przydatny. W miarę możliwości pozwól maluchowi trochę się przewietrzyć, a potem załóż mu pieluszkę i ubranka na noc.

Jak kąpać noworodka w wanience? Kilka dodatkowych wskazówek dla Mam

Co jeszcze możesz robić (a czego lepiej unikać), aby dziecko było szczęśliwe i spokojne podczas kąpieli, a jego skóra – zadbana?

  1. Nie dodawaj do wody olejków eterycznych ani innych dodatków. Mogą one podrażnić delikatną skórę dziecka.
  2. Nie kąp dziecka zbyt długo. Kąpiel powinna trwać maksymalnie 10-15 minut.
  3. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie, nawet na chwilę!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące kąpieli dziecka, skonsultuj się z pediatrą lub położną.

Kąpiel może być przyjemnym doświadczeniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Zobaczysz, że z czasem kąpiel stanie się ulubionym rytuałem Waszego dnia!

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz