Czy wiedziałeś, że płaszcz lipidowy znajdujący się na powierzchni naskórka niemowląt jest bardzo cienki? To między innymi dlatego u najmłodszych tak często występują odparzenia, zaczerwienienia czy miejscowe zapalenia skóry. Ale co to oznacza w praktyce? Jak działa delikatne skóra najmłodszych i skąd jeszcze może brać się zaczerwieniona skóra u niemowlaka? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć Ci na najbardziej palące pytania i pomóc rozwiać wątpliwości dotyczące tego, co dzieje się u Twojego dziecka.
Ważne! Jeżeli Twoje dziecko ma wysoką temperaturę, wykazuje objawy chorobowe, źle się czuje lub widzisz u niego wyraźny dyskomfort – nie zwlekaj, udaj się do lekarza, który sam oceni stan skóry dziecka i postawi odpowiednią diagnozę. W przypadku niewielkich, niegroźnych zaczerwienień, które nie wpływają na komfort malucha, możesz umówić wizytę na najbliższe dni, w międzyczasie uważnie analizując zmiany, by móc się podzielić obserwacjami z lekarzem. Lepiej zapobiegać niż pójść po pomoc zbyt późno.
Jedną z najczęstszych przyczyn zaczerwienienia na skórze niemowlęcia jest właśnie alergia. Może powodować obrzęki, rumienie, plamki, swędzenie, ból czy pieczenie. W praktyce jest to stan zapalny skóry wywołany nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu. Co ważne, pamiętaj, że zmiany alergiczne nie muszą pojawić się od razu po kontakcie z alergenem, a nawet do kilkunastu godzin – dlatego jeśli do tej pory odrzucałeś możliwość alergii u dziecka właśnie z tego powodu, koniecznie to zweryfikuj. Pamiętaj też, że już niewielkie stężenie alergenu może powodować silne reakcje na skórze.
Reakcja może wystąpić zarówno w odpowiedzi na alergeny wziewne (np. pyłki traw), jak i pokarmowe, a także kontaktowe (np. konkretne kosmetyki).
Skóra dziecka jest naprawdę delikatna! Zdarza się, że nawet male otarcie o dywan podczas dziecięcego baraszkowania czy niewystarczająco miękka zabawka stają się przyczyną zaczerwienionej skóry u niemowlaka. W tym wypadku nie musisz się niczym martwić – delikatne podrażnienie mechaniczne minie samo, wystarczy właściwie pielęgnować skórę dziecka.
Odpieluszkowe zapalenie skóry powoduje mocne zaczerwienienie w miejscach, gdzie skóra dziecka styka się z pieluchą. Czerwona skóra może być szorstka, a nawet pękająca, za wszelką cenę jednak postaraj się temu zapobiec i możliwie szybko reaguj na pierwsze objawy odparzeń. Warto wtedy stosować takie kremy, które nie tylko nawilżają skórę ale również wzmacniają barierę lipidową naskórka – dokładnie tak jak krem Cudocell Max.
Maluszek przez pierwsze miesiące wciąż się rozwija. Ma bardzo delikatne, często jeszcze nie w pełni wykształcone struktury, na przykład naczynia krwionośne. Dlatego nawet tak drobne zmiany jak wyjście na chłodne powietrze mogą powodować zaczerwienienia u dzieci i marmurkową skórę, która znika po powrocie do cieplejszych temperatur. Struktury skórne u niemowląt nie są w pełni wykształcone.
Przyczyny zaczerwienienia skóry u niemowląt mają czasami charakter czysto fizjologiczny. Rumień noworodkowy pojawia się około drugiej doby życia dziecka i znika samoistnie. Jak wygląda? Różowe lub czerwone plamy wykwitają na twarzy i tułowiu noworodka. Nie powinny być dla niego bolesne ani powodować żadnego dyskomfortu, nie musisz się więc nimi martwić.
Plan działania dopasuj do przyczyny, która wystąpiła u dziecka. W przypadku niemal każdego zaczerwienienia warto stosować delikatne, nawilżające kosmetyki, które pomogą skórze utrzymać odpowiedni poziom wody i poprawić skuteczność procesów regeneracyjnych. Wybierając produkty do pielęgnacji skóry dziecka kieruj się tym, by były testowane dermatologicznie, delikatne, o nieskomplikowanym, zrozumiałym składzie – dzięki temu zniwelujesz ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do źródła zaczerwienienia na skórze niemowlęcia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…
ZobaczKażda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…
ZobaczWiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…
Zobacz