27 grudnia 2023

Emolienty 4. generacji — emolienty plus. Jak pielęgnują emolienty najwyższej generacji?

Pielęgnacja

Emolienty to absolutna podstawa w pielęgnacji skóry skłonnej do AZS oraz w przypadku osób dotkniętych Atopowym Zapaleniem Skóry. Nowa generacja emolientów, nazwanych emolientami plus czy też emolientami czwartej generacji, zawiera substancje aktywne, które wpływają pozytywnie na kondycję skóry z AZS

Czy warto je stosować? Co na ten temat mówią badania i współczesna dermatologia? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie kluczowe pytania na temat roli emolientów plus w pielęgnacji AZS.

emolienty czwartej generacji

Co to emolienty czwartej generacji – emolienty plus?

Emolienty plus to preparaty do stosowania miejscowego zawierające substancje aktywne, takie jak saponiny, flawonoidy i ryboflawiny z ekstraktów roślinnych (np. owsa) oraz lizaty bakteryjne. Emolienty czwartej generacji pomogą poprawić zabdać o higinę okolic zmian skórnych w atopowym zapaleniu skóry (AZS) ze względu na to, że:

  • wspomagają utrzymywanie poziomu lipidów w barierze skórnej,
  • zapobiegają nadmiernemu parowaniu wody (TEWL),
  • nawilżają skórę,
  • łagodnie zmiękczają i wygładzają skórę,
  • korzystnie wpływają na mikrobiom skóry

Nową generację emolientów, czyli emolienty plus, specjaliści zalecają jako pielęgnację podtrzymującą dla atopowego zapalenia skóry (AZS). 

Emolienty plus a AZS – co wiemy?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie istnieje jeszcze jednomyślność w środowisku naukowym co do emolientów plus ze względu na to, że są to substancje, które mogą znacząco różnić się pod względem składu i sposobów działania w dbaniu o skórę z AZS. T

Natomiast zdecydowanie dobrą informacją dla osób z AZS jest to, że udało się już wykazać skuteczność emolientów plus we wspomaganiu i utrzymywaniu funkcji barierowej skóry na wielu poziomach. Mowa tu o barierach takich jak:

  • fizyczna,
  • biochemiczna,
  • mikrobiologiczna,
  • immunologiczna.
  • neurosensoryczna.

Na pewno wiesz, że wybierając podejście do pielęgnacji skóry dotkniętej problemem Atopowego Zapalenia Skóry – szczególnie w kontekście delikatnej skóry dziecka – należy dokładnie rozważyć bezpieczeństwo dostępnych opcji. Emolienty plus mogą być skuteczne nie tylko jako środki higieny podtrzymujące komfort osób borykających się z AZS –.

Regularne, synergistyczne stosowanie emolientów jest skuteczne w pielęgnowaniu skóry z chorobą AZS. 

Skład emolientów plus

Według dermatologów idealny emolient powinien zawierać pięć kluczowych składników: substancje humektantowe, lipidy niefizjologiczne (np. oleje mineralne lub roślinne), lipidy fizjologiczne (np. ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe), substancje łagodzące oraz substancje wspomagające różnicowanie naskórka.

Najnowsze badania potwierdziły ważność koncepcji składników o 5 kierunkach działania w emolientach dla suchej skóry, jednak należy podkreślić, że nie istnieje taka jednomyślność co do emolientów plus, które znacząco różnią się pod względem składu i mechanizmów działania. Jednocześnie właśnie w związku z tym zróżnicowaniem zmienność efektów emolientów plus w leczeniu AZS jest wyraźna. Dlatego konieczne są dalsze badania porównawcze, które pozwolą określić najbardziej skuteczną kompozycję emolientów plus w dbaniu o cerę z Atopowym Zapaleniem Skóry.

emolienty plus

Rola emolientów plus w terapii AZS – poznaj produkty Cudocell

Jesteśmy pewni, że zależy Ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu Twojego dziecka – dlatego do naszej oferty wprowadziliśmy produkty zawierające emolienty plus, które stawiają komfort dzieci z AZS na pierwszym miejscu. Sprawdź Cudocell Baby DERM i inne produkty z naszej oferty.

Emolienty plus a Atopowe Zapalenie Skóry. Podsumowanie

  • W dbaniu o skórę z AZS emolienty odgrywają istotną rolę. Te czwartej generacji należą do jednych z najważniejszych środków pielęgnujących skórę.
  • Zdolność emolientów plus do zachowania kondycji i utrzymania bariery skórnej sprawia, że są one odpowiednie jako podtrzymanie zdrowia cery zmagającej się z AZS.
  • Wciąż uczymy się na temat emolientów czwartej generacji, dlatego dobierając produkty kosmetyczne warto skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem dermatologiem specjalizującym się w AZS.

Źródła:

The Role of a Novel Generation of Emollients, ‘Emollients Plus’, in Atopic Dermatitis; Araviiskaia E.; Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology 2022:15.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz