Rozpoznanie potówki u niemowlęcia może być trudnym zadaniem, ponieważ wysypka często bywa mylona z innymi dolegliwościami – zdarza się też, że nie jest widoczna od razu albo uznaje się ją za miejscową alergię.
Bardzo ważne jest, aby rozpoznać pokrzywkę u malucha jak najszybciej, ponieważ może być ona oznaką nieprawidłowości w organizmie dziecka albo istotnej reakcji alergicznej. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać potówki u niemowlaka i co należy zrobić, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ją ma.
Potówki (z łac. miliaria) są stanem chorobowym skóry wywołanym zatkaniem ujść gruczołów potowych, czego skutkiem jest pojawienie się swędzących wykwitów na ciele. Choroba ta dotyka bardzo często dzieci w okresie letnim, choć ze względu na trudności z odpowiednim dobraniem ubrań nie jest wykluczona także zimą.
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje potówek:
Najczęstsze miejsca występowania potówki to:
Potówki to obszarowe zmiany na ciele dziecka, które mogą pojawić się na skórze w większych grupach pod postacią drobnych, czerwonych kropeczek. Zwykle są one odpowiedzią organizmu na nadmierne ciepło lub inne podrażnienia – wyglądem przypominają zmiany skórne w postaci delikatnych pęcherzyków czy też plam.
Jakie są najczęstsze przyczyny potówek?
Wysypka termiczna (potówka) to bardzo niekomfortowy dla malucha stan, który może powodować znaczące pogorszenie samopoczucia dziecka i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które mogą pomóc zmniejszyć dyskomfort spowodowany tego rodzaju wysypką.
Ponieważ potówkę łatwo pomylić z innymi problemami skórnymi (np. trądzikiem niemowlęcym albo reakcją alergiczną na określony pokarm czy materiał), zawsze pierwszym krokiem powinno być udanie się do pediatry, a jeszcze lepiej – do dermatologa dziecięcego.
Koniecznie stosuj kosmetyki, które nie zatykają gruczołów potowych. Warto kąpać dziecko jak najkrócej (maks. 10-15 minut, ale jeśli dasz radę szybciej – to dobrze), dodając do wody nieco emolientów. Zwróć uwagę na kremy do pielęgnacji niemowląt zawierające cynk (np. Cudocell Max) – ten składnik zapobiega powstawaniu potówek i wspomaga proces leczenia. Z naturalnych metod i domowych sposobów na potówki polecamy delikatne przemywanie skóry dziecka naparem z rumianku, oczywiście jeśli masz pewność, że nie ma na ten składnik alergii.
Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…
ZobaczKażda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…
ZobaczWiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…
Zobacz