21 lutego 2023

Jak ubrać niemowlę do snu? O czym jeszcze pamiętać?

Zdrowie

Jak ubrać niemowlę do snu, aby organizm maluszka się nie przegrzewał, a sen był spokojny? Jaka jest optymalna temperatura, która powinna panować w sypialni dziecka? I wreszcie – o czym jeszcze musisz pamiętać, szykując dziecko do snu?

Jak ubierać niemowlę do snu?

  • Temperatura pokoju – zadbaj o odpowiednie ciepło

To, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu, w którym śpi niemowlę, ma bezpośredni wpływ na to, jak powinno się je ubrać do spania.

Dlatego zanim będziesz zastanawiać się nad tym, jak gruby powinien być kocyk, oraz czy na noc ubrać dziecko w pajacyk, body czy rampersy, określ, czy temperatura w pokoju jest optymalna. W nocy w pokoju niemowlaka powinno być ok. 18 – 22°C, chyba że Twoja pociecha ma problemy z regulacją temperatury ciała (np. dlatego, że jest wcześniakiem) – wówczas temperatura może wynosić do 23-24 stopni. Jednak w żadnym wypadku nie ma potrzeby, aby w pomieszczeniu panowało 25°C – taka temperatura sprzyja przegrzewaniu się organizmu i w żadnym wypadku nie pomoże maluszkowi, nawet (a może zwłaszcza) gdy jest chory.

Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura może przyczynić się też do odparzeń skóry dziecka – aby dodatkowo im zapobiec dobierz właściwą pielęgnację z uwzględnieniem kremu takiego jak Cudocell Max.

  • Temperatura za dnia a temperatura nocą – wskazówka

Pamiętaj też, że temperatura panująca w pokoju dziecka nocą powinna być niższa od tej za dnia – wszystko po to, aby ułatwić maluszkowi zasypianie, poprawiając jakość jego snu. Chłodniejsze powietrze pozytywnie wpływa na unormowanie poziomu kortyzolu oraz zwiększenie poziomu melatoniny, hormonu umożliwiającego zasypianie.

  • Zasada dodatkowej warstwy

Istnieje zasada, którą można się posiłkować, wybierając elementy dziecięcej garderoby na noc – to tzw. zasada dodatkowej warstwy (czy też 1 warstwy więcej), która mówi o tym, że niemowlę powinno być ubrane w jedną warstwę cieplej niż dorośli. Zatem jeśli nocą śpisz normalnie w piżamie z krótkim rękawem, dziecku możesz założyć rampersy i body z krótkim rękawem. Jednak jest to tylko orientacyjna reguła, której nie należy traktować jako jedyne rozwiązanie – najważniejszym wyznacznikiem jest w końcu samopoczucie dziecka. Jeśli widzisz, że maluszek się poci, zdejmij jedną z warstw, a jeśli w dotyku ma zbyt chłodną skórę – dodaj kolejną.

Czym przykryć niemowlę do snu?

Ubranka to jeden temat, pozostaje nam jeszcze kwestia tego, czym dziecko okryć do snu. Latem przydadzą się cienkie, bawełniane lub dzianinowe kocyki, czasem nawet muślinowe chustki, natomiast zimą polecamy zdecydować się na cieplejszy kocyk wykonany z polaru. Jeśli chodzi o otulacz czy śpiworek, w którym śpi dziecko, kieruj się tymi samymi zasadami – latem korzystaj z cieńszych, a zimą grubszych alternatyw.

Ubranka to jeszcze nie wszystko! O czym pamiętać przed położeniem dziecka do snu?

Pamiętaj, że to, w co ubierać niemowlę do snu, to jedno, ale przecież zanim położysz dziecko spać, kąpiesz je i przeprowadzasz wieczorną pielęgnację. Upewnij się, że stosujesz płyny do mycia z emolientami i właściwy krem ochronny dla niemowląt, który wielopłaszczyznowo dba o skórę Twojego dziecka. Dobry krem do pielęgnacji to jeden z filarów spokojnego snu dziecka: podrażniona, zaczerwieniona, nadwrażliwa czy przesuszona skóra nie pozwolą mu wypocząć, nawet jeśli zadbasz o najlepsze warunki w sypialni!

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz