03 lipca 2023

Jak wyciszyć niemowlaka przed snem?

Zdrowie

Wyciszenie niemowlaka przed snem jest ważnym krokiem w dbaniu o higienę snu malucha. Jak stworzyć spokojne środowisko sprzyjające zdrowemu snu? O co zadbać, aby Twój maluch czuł się dobrze każdej nocy i chętnie kładł się spać? Jak wyciszyć dziecko przed snem? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyciszeniu niemowlaka przed snem.

Dlaczego maluch nie chce spać?

Na samym początku warto zadać sobie pytanie, dlaczego dziecko nie jest senne w godzinach wieczornych – może miało za mało aktywności w dzień albo czymś się stresuje? Może środowisko mu nie sprzyja (hałas, światło, bałagan) czy w ogóle brakuje w Waszym domu spójnej rutyny, która uspokajałaby maluszka i przygotowywała go do snu?

Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które możesz spróbować zmienić w Waszej codzienności, aby sen przychodził szybciej, dzięki wyciszeniu dziecka przed snem. Czy któreś z nich odpowiadają na problemy niemowlaka?

Jak wyciszyć niemowlaka przed snem? Nasze wskazówki

Wprowadź rutynę przed snem

Stwórz regularną rutynę przed snem, która pomoże niemowlakowi przygotować się do spania. Idealne będą ciepła kąpiel i pielęgnacja ciała (nawilżający balsam emolientowy, krem ochronny dla niemowląt) i delikatny masaż oliwką, po którym zabierzesz dziecko do łóżeczka na czytanie książki lub inną rutynową, uspokajającą wspólną czynność.

Przygotuj odpowiednie środowisko

Zadbaj o ciche i przyjemne otoczenie w sypialni maluszka. Koniecznie wyłącz telewizor, radio lub inne źródła hałasu. Jeśli mieszkasz blisko ulicy, nie otwieraj okna podczas zasypiania dziecka (przewietrz pokój przed snem), aby dźwięki miasta nie przeszkadzały dziecku w zasypianiu.

Sprawdź, czy maluch lubi kołysanie i tulenie

Wiele niemowląt uspokaja się, gdy są kołysane lub tulone na rękach. Możesz użyć kołyski lub delikatnie przechylać niemowlaka na rękach. Upewnij się, że dziecko jest bezpieczne – nie zostawiaj go samego w łóżeczku podczas kołysania.

Przetestuj biały szum

Wiesz, jak wiele niemowląt reaguje pozytywnie na monotoniczne dźwięki, takie jak biały szum? Możesz użyć specjalnego urządzenia do generowania białego szumu (takiego jak słynne misie szumisie) lub nawet włączyć delikatnie szumiący wentylator czy suszarkę do włosów.

Dodaj delikatną muzykę

Jeśli maluszek nie lubi spać w całkowicie cichym pokoju, cicha i relaksująca muzyka może pomóc w wyciszeniu go. Wybierz spokojne utwory albo dźwięki natury, które nie są zbyt stymulujące.

Zadbaj o spokojne oświetlenie

Umieść w pokoju niemowlaka delikatną lampkę nocną (nie bardzo jasną) lub użyj uwielbianej przez maluszki lampki z projektorem, która emituje uspokajające wzory na suficie. To może stworzyć kojącą atmosferę przed snem. Unikaj mocnego, kontrastowego światła.

Uspokajaj z pomocą zapachów

Niektóre olejki eteryczne, takie jak lawenda czy rumianek, mają właściwości odprężające i relaksujące. W przypadku niemowląt najbezpieczniej będzie użyć dyfuzora i niskiego stężenia olejku. Upewnij się, że olejki są bezpieczne (unikaj olejków zapachowych – to właśnie ekstrakty eteryczne są tutaj kluczowe) i w razie wątpliwości skonsultuj się z pediatrą przed użyciem.

Wprowadź lekki masaż

Delikatny masaż może pomóc niemowlakowi się zrelaksować przed snem. Użyj delikatnego dotyku i wykonuj łagodne ruchy po ciele niemowlaka – większość dzieci lubi szczególnie głaskanie brzuszka lub masowanie stópek.

Upewnij się, że dziecku jest wygodnie

Wybierz dla maluszka miękkie, przewiewne ubranka i przykryj go lekkim, ale ciepłym kocem. Komfort termiczny jest istotny dla dobrego snu.

Czy maluszkek czuje się komfortowo?

Pamiętaj, że jakiekolwiek dolegliwości skórne, w tym te bardziej niepozorne, takie jak podrażnienia skóry niemowląt czy odparzenia pupy u dzieci, mogą przeszkadzać w wyciszeniu się przed snem, dlatego tak istotne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację wrażliwych miejsc i dobór kosmetyków. Cudocell Max Baby to krem ochronno-regenerujący dla dzieci i niemowląt, który delikatnie zadba o obszary dotknięte dolegliwościom skórnym maluszka, zapewniając mu miękkość skóry i komfort.

Nie bawcie się tuż przed snem

Unikaj gwałtownych ruchów i hałasów tuż przed snem niemowlaka. Działania takie jak skakanie, bieganie czy energiczne zabawy mogą niepotrzebnie rozbudzić dziecko. Postaraj się stworzyć spokojną atmosferę snu – to zdecydowanie pomoże w wyciszeniu niemowlaka.

Podsumujmy

Jak wyciszyć niemowlaka przed snem? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że musisz znaleźć metody, które najlepiej zadziałają dla Twojego maluszka. Co ciekawe, zdarzają się dzieci, które w całkowitej ciemności nie zasną, więc od wszystkich zasad będą wyjątki. Jednak niezawodny sposób to właśnie rutyna – najważniejsze jest to, żeby maluszek nauczył się kojarzyć poszczególne działania z przygotowaniem do snu.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz