AZS to choroba o podłożu alergicznym, charakteryzująca się świądem, zaczerwienieniem, przesuszeniem skóry, a w przypadkach zaawansowanych, występowaniem zmian zapalnych i bolesnych ran. Czy AZS u dzieci i dieta wiele łączy? Jak rozsądnie dbać o odżywianie malucha cierpiącego na tę chorobę?
Unikanie pokarmów, które mogą powodować alergie u dziecka, jest kluczowe w prewencji dla skóry skłonnej do AZS. Chodzi tu m.in. o usunięcie potencjalnie uczulających składników z diety dziecka, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów alergicznych i zaostrzeń AZS. Należy jednak pamiętać, że przesadnie restrykcyjna dieta może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego, o czym opowiemy za moment.
W przypadku wystąpienia AZS poza doborem właściwego doboru pielęgnacji skóry malucha, spore znaczenie przypisuje się odpowiedniemu żywieniu. Wprowadzenie bowiem odpowiedniej diety ma wpływ na występowanie objawów AZS i nasilenie choroby, co przekłada się na zdrowie i dobrego samopoczucie dziecka.
Zaleca się karmienie piersią przez pierwsze 4-6 miesięcy życia jako część pierwotnej profilaktyki. Mleko matki zawiera składniki istotne dla budowania odporności młodego organizmu i wspomaga rozwój prawidłowej flory bakteryjnej u dziecka, co ma znaczenie w przypadku występowania skłonności do AZS.
Nie ma wystarczających dowodów na skuteczność diety eliminacyjnej w czasie ciąży i karmienia piersią, dlatego nie zaleca się jej jako standardowy element w prewencji potencjalnego występowania skłonności do AZS.
Warto wiedziećAlergia pokarmowa to zespół negatywnych objawów wywołanych przez reakcje immunologiczne po spożyciu pokarmów, które wywołują uczulenie. Objawy te mogą pojawić się szybko po spożyciu danego pokarmu (reakcje IgE-zależne) lub z pewnym opóźnieniem (reakcje komórkowe). Wszelkie inne rodzaje reakcji na pokarmy, które nie są związane z układem immunologicznym, nazywane są “niealergiczną nadwrażliwością pokarmową”. Warto znać tę różnicę, bo to właśnie do drugiej kategorii może należeć nadwrażliwość na pokarmy przy skłonności do AZS. |
Warto pamiętać, że dieta dzieci przy atopowym zapaleniu skóry powinna być układana indywidualnie, biorąc pod uwagę konkretne potrzeby Twojej pociechy. Najlepiej konsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który doradzi Ci, jak zbilansować dietę malucha ze skłonnością do AZS. Jedną z kluczowych zasad jest unikanie dużych ilości cukru, dlatego możemy polecić Ci przykładowy jadłospis o niskiej zawartości cukrów, z którego możesz czerpać inspiracje.
Warto unikać potraw, które mogą być uczulające, takie jak produkty mleczne, jaja, orzechy, owoce cytrusowe i inne potencjalne produkty o wysokim potencjale alergennym. Według badań, najczęściej uczulają białka mleka krowiego, białka jaj kurzych, orzechy (zwłaszcza ziemne), pszenica, nasiona soi oraz owoce morza. Pamiętaj, że należy też unikać nadmiernych ilości cukru, które mogą zaostrzać przebieg AZS. Oczywiście wiele rzeczy możesz przetestować, ale wyłącznie pod opieką lekarza lub dietetyka dziecięcego, najlepiej specjalizującego się w przypadkach AZS.
Jak widzisz, dieta odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu AZS, szczególnie w utrzymaniu komfortowego dla dziecka przebiegu choroby i odczuwania jej objawów. Niemniej jednak musisz pamiętać, że nie ma tutaj uniwersalnej recepty czy rozwiązania, które będzie pasować wszystkim maluchom. Każde dziecko może reagować inaczej na pokarmy, dlatego ważne jest dostosowanie diety do jego indywidualnych potrzeb.
Potrzebujesz też pielęgnacji dla wrażliwej skóry Twojego dziecka? Sprawdź nasze kosmetyki dedykowane maluszkom z AZS – Cudocell Baby Derm oraz Cudocell Baby Derm 3 w 1.
Źródła:
https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/znaczenie-diety-azs/
https://bestmedicalbrands.com/pl/n/Leczenie-atopowego-zapalenia-skory-stanowisko-ekspertow/28
Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…
ZobaczKażda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…
ZobaczWiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…
Zobacz