16 listopada 2023

Jaka dieta dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry?

Żywienie

AZS to choroba o podłożu alergicznym, charakteryzująca się świądem, zaczerwienieniem, przesuszeniem skóry, a w przypadkach zaawansowanych, występowaniem zmian zapalnych i bolesnych ran. Czy AZS u dzieci i dieta wiele łączy? Jak rozsądnie dbać o odżywianie malucha cierpiącego na tę chorobę?

azs u dzieci dieta

Jaka dieta dla dzieci ze skłonnością do AZS? Czy odżywianie ma duże znaczenie?

Unikaj potencjalnie alergizujących pokarmów – ale z rozsądkiem

Unikanie pokarmów, które mogą powodować alergie u dziecka, jest kluczowe w prewencji dla skóry skłonnej do AZS. Chodzi tu m.in. o usunięcie potencjalnie uczulających składników z diety dziecka, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów alergicznych i zaostrzeń AZS. Należy jednak pamiętać, że przesadnie restrykcyjna dieta może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego, o czym opowiemy za moment.

Pierwotna profilaktyka alergii

W przypadku wystąpienia AZS poza doborem właściwego doboru pielęgnacji skóry malucha, spore znaczenie przypisuje się odpowiedniemu żywieniu. Wprowadzenie bowiem odpowiedniej diety ma wpływ na występowanie objawów AZS i nasilenie choroby, co przekłada się na zdrowie i dobrego samopoczucie dziecka.

Karmienie piersią

Zaleca się karmienie piersią przez pierwsze 4-6 miesięcy życia jako część pierwotnej profilaktyki. Mleko matki zawiera składniki istotne dla budowania odporności młodego organizmu i wspomaga rozwój prawidłowej flory bakteryjnej u dziecka, co ma znaczenie w przypadku występowania skłonności do AZS.

Brak konieczności diety eliminacyjnej u kobiet w ciąży i karmiących piersią

Nie ma wystarczających dowodów na skuteczność diety eliminacyjnej w czasie ciąży i karmienia piersią, dlatego nie zaleca się jej jako standardowy element w prewencji potencjalnego występowania skłonności do AZS.

Warto wiedzieć

Alergia pokarmowa to zespół negatywnych objawów wywołanych przez reakcje immunologiczne po spożyciu pokarmów, które wywołują uczulenie. Objawy te mogą pojawić się szybko po spożyciu danego pokarmu (reakcje IgE-zależne) lub z pewnym opóźnieniem (reakcje komórkowe). 

Wszelkie inne rodzaje reakcji na pokarmy, które nie są związane z układem immunologicznym, nazywane są “niealergiczną nadwrażliwością pokarmową”. Warto znać tę różnicę, bo to właśnie do drugiej kategorii może należeć nadwrażliwość na pokarmy przy skłonności do AZS.

dieta dla dzieci przy atopowym zapaleniu skóry

Atopowe zapalenie skóry a dieta dla dzieci – przykładowe posiłki dla dzieci po 1. roku życia

Warto pamiętać, że dieta dzieci przy atopowym zapaleniu skóry powinna być układana indywidualnie, biorąc pod uwagę konkretne potrzeby Twojej pociechy. Najlepiej konsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który doradzi Ci, jak zbilansować dietę malucha ze skłonnością do AZS. Jedną z kluczowych zasad jest unikanie dużych ilości cukru, dlatego możemy polecić Ci przykładowy jadłospis o niskiej zawartości cukrów, z którego możesz czerpać inspiracje.

 Śniadanie:

  • Owsianka na mleku ryżowym lub mleku bez laktozy posypana płatkami migdałów.
  • Garść malin – można dodać ją bezpośrednio do owsianki.

Drugie śniadanie:

  • Niesłodzony jogurt naturalny (np. kokosowy, jeśli dziecko nie może jeść nabiału) bez dodatków.
  • Mrożone lub świeże truskawki – kilka sztuk.

Obiad:

  • Gotowany filet z piersi indyka.
  • Puree z batatów z odrobiną przypraw, które lubi Twoje dziecko.
  • Gotowane na parze brokuły.

Kolacja:

  • Ryż basmati z kawałkami duszonego łososia.
  • Gotowana marchewka.

Co nie powinno znaleźć się w diecie malucha ze skłonnością do AZS?

Warto unikać potraw, które mogą być uczulające, takie jak produkty mleczne, jaja, orzechy, owoce cytrusowe i inne potencjalne produkty o wysokim potencjale alergennym. Według badań, najczęściej uczulają białka mleka krowiego, białka jaj kurzych, orzechy (zwłaszcza ziemne), pszenica, nasiona soi oraz owoce morza. Pamiętaj, że należy też unikać nadmiernych ilości cukru, które mogą zaostrzać przebieg AZS. Oczywiście wiele rzeczy możesz przetestować, ale wyłącznie pod opieką lekarza lub dietetyka dziecięcego, najlepiej specjalizującego się w przypadkach AZS.

Dieta dla dzieci przy Atopowym Zapaleniu Skóry – najważniejsze wnioski

Jak widzisz, dieta odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu AZS, szczególnie w utrzymaniu komfortowego dla dziecka przebiegu choroby i odczuwania jej objawów. Niemniej jednak musisz pamiętać, że nie ma tutaj uniwersalnej recepty czy rozwiązania, które będzie pasować wszystkim maluchom. Każde dziecko może reagować inaczej na pokarmy, dlatego ważne jest dostosowanie diety do jego indywidualnych potrzeb.

Potrzebujesz też pielęgnacji dla wrażliwej skóry Twojego dziecka? Sprawdź nasze kosmetyki dedykowane maluszkom z AZS – Cudocell Baby Derm oraz Cudocell Baby Derm 3 w 1.

Źródła:

https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/znaczenie-diety-azs/

https://bestmedicalbrands.com/pl/n/Leczenie-atopowego-zapalenia-skory-stanowisko-ekspertow/28

https://www.termedia.pl/Atopowe-zapalenie-skory-Interdyscyplinarne-rekomendacje-diagnostyczno-terapeutyczne-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego-Polskiego-Towarzystwa-Alergologicznego-Polskiego-Towarzystwa-Pediatrycznego-,123,37932,1,0.html

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz