13 grudnia 2023

Jakie mleko dla noworodka wybrać? Poradnik, na co zwrócić uwagę

Żywienie

Wybór odpowiedniego mleka dla noworodka nigdy nie jest łatwy — chcesz podarować maluszkowi to, co najlepsze, i zapewnić mu zdrowy rozwój od pierwszych dni życia. Dla wielu rodziców ta decyzja może być przytłaczająca, a ponieważ na rynku dostępne są różne rodzaje mleka modyfikowanego, opcji jest co najmniej kilkanaście. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, w którym postaramy Ci się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy decydowaniu się na to, jakie mleko dla noworodka wybrać. 

jakie mleko dla noworodków

Zanim wybierzesz się do sklepu – konsultacja z lekarzem

Pierwszym krokiem przy wyborze mleka dla noworodka powinna być konsultacja z lekarzem pediatrą, a jeszcze lepiej – dietetykiem dziecięcym. Tacy specjaliści to osoby, które pomogą Ci zrozumieć indywidualne potrzeby Twojego dziecka i nauczą cię poprawnie odczytywać skład mlek modyfikowanych dla dzieci. Wszystko po to, aby maluch rósł zdrowy i silny.

Jakie są rodzaje mlek modyfikowanych?

W przypadku, gdy karmienie piersią nie jest możliwe lub okazuje się niewystarczające, mleko modyfikowane powinno być pierwszym wyborem rodzica, ponieważ zapewnia dziecku substancje możliwie zbliżone do tych, które dostarcza mleko matki.

Ważne jest, aby wybrać mleko odpowiednio dostosowane do wieku dziecka, z uwzględnieniem różnych składników odżywczych, których potrzebuje rozwijający się organizm. Na przykład?

Przede wszysytkim wyróżniamy mleko początkowe (przeznaczone dla dziecko od 1. do 6. miesiąca życia) i mleka następne (przeznaczone dla dzieci starszych, nawet do 3. roku życia, jeśli względy medyczne tak zalecają).

Poza tym wyróżniamy:

  • Klasyczne mleko na bazie mleka krowiego – to najbardziej powszechne mleko modyfikowane, które jest dostosowane do potrzeb większości niemowląt. Zawiera składniki odżywcze podobne do tych w mleku matki, takie jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały.
  • Mleko na bazie mleka koziego – jest czasami wybierane przez rodziców jako alternatywa dla mleka krowiego. Może być bardziej przystępne dla najbardziej wrażliwych układów pokarmowych, ponieważ zawiera inne białka i tłuszcze i jest lżej strawne.
  • Mleko modyfikowane dla wcześniaków – dostosowane do specyficznych potrzeb wcześniaków, zapewniając odpowiednią ilość składników odżywczych, aby wspierać ich rozwój.

Poza tym warto zwrócić uwagę na mleka bez laktozy, z dodatkiem żywych bakterii, dla maluchów z tendencją do ulewania, hipoalergiczne czy wzbogacone o szczególne kwasy tłuszczowe. Jakie mleko najlepsze dla noworodka? Takie, które odpowiada jego potrzebom – jeśli dziecko nie ma predyspozycji do alergii, nie musisz kupować hipoalergicznego wariantu, a o florę w jelitach bakteryjną malucha możesz też dbać na inne sposoby.

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Etykieta – przeczytaj skład produktu

Analiza etykiety mleka jest kluczowa. Upewnij się, że mleko zawiera odpowiednie ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Zbilansowany skład pozwoli na prawidłowy rozwój dziecka.

Alergie i nietolerancje dziecka

Jeśli w rodzinie występują przypadki alergii pokarmowych, wybór mleka bezpiecznego dla niemowląt o podwyższonym ryzyku alergii jest istotny. Mleko hipoalergiczne lub na bazie hydrolizatu białka może być tu najbezpieczniejszym wyborem.

Forma – płyn lub proszek

Na rynku dostępne są różne formy mleka modyfikowanego. Rodzice powinni zastanowić się nad tym, co będzie dla nich najbardziej praktyczne. Proszek łatwiej się przechowuje i jest z reguły tańszy, podczas gdy płynna forma jest od razu gotowa do użycia.

Cena i dostępność

Rozważenie dostępności i kosztów wybranego mleka to także ważny element. Nie warto oszczędzać na zdrowiu dziecka, ale zdarzają się produkty o niemal identycznym składzie, a zupełnie innej cenie.

Zwróć też uwagę na to, czy dane mleko jest łatwo dostępne, ponieważ z reguły ważne jest, by zachować ciągłość w karmieniu jednym typem pożywienia.

Rekomendacje innych rodziców

Opinie innych rodziców, zwłaszcza tych, którzy mieli podobne doświadczenia, mogą dostarczyć cennych informacji. Warto skonsultować się z innymi, aby uzyskać praktyczne porady od rodziców, którzy już przeszli przez etap karmienia sztucznego.

Jeśli wciąż masz wątpliwości co do tego, jakie mleko dla noworodków wybrać, koniecznie skonsultuj się z pediatrą lub dietetykiem dziecięcym, który wspomoże Cię w wyborze.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz