07 grudnia 2023

ŁZS a AZS u niemowląt. Jakie są różnice?

Pielęgnacja

Łojotokowe Zapalenie Skóry (ŁZS) i Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to dwa różne problemy dermatologiczne, które są częstą przyczyną dyskomfortu u niemowląt – nie powinno się ich mylić, ponieważ wymagają różnych podejść w zakresie pielęgnacji. W tym artykule omówimy różnice między ŁZS a AZS u niemowląt, zwracając uwagę na charakterystykę, objawy i przyczyny, aby podpowiedzieć Ci, jak zadbać o potrzeby Twojego dziecka.

różnica między atopowym a łojotokowym zapaleniem skóry

Łojotokowe Zapalenie Skóry (ŁZS) Atopowe (AZS) – poznaj różnice

ŁZS

 • ŁZS to przewlekłe zapalenie skóry, które z reguły dotyczy obszarów, gdzie występuje większa liczba gruczołów łojowych np. twarzy niemowlęcia, zwłaszcza w okolicach nosa i brwi.
 • Typowe objawy ŁZS to czerwone plamy, łuszczenie się skóry oraz obecność żółtawych strupków, szczególnie w okolicach głowy niemowlęcia.
 • Łojotokowe Zapalenie Skóry może być spowodowane nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, ale nie tylko. Do innych przyczyn zalicza się reakcje na drożdże Malassezia (lipofilne drożdżaki), które są naturalnie obecne na skórze niemowlęcia, ale niektóre dzieci mogą ich nie tolerować.

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)

AZS, podobnie jak ŁZS, to przewlekłe zapalenie skóry, ale obejmuje obszary pozbawione gruczołów łojowych. Jest to również bardziej złożone schorzenie, które może mieć podłoże genetyczne.

Atopowe Zapalenie Skóry charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą, zaczerwienieniem, a często również łuszczeniem się jej wierzchnich warstw. Obszary skóry objęte AZS mogą różnić się w zależności od wieku pacjenta.

To problem dermatologiczny często związany z reakcjami alergicznymi, atopią, a także dziedzicznymi skłonnościami do schorzeń skórnych.

Różnice między Atopowym a Łojotokowym Zapaleniem Skóry, o których musisz pamiętać

Obszar skóry – AZS obejmuje obszary skóry pozbawione gruczołów łojowych, podczas gdy ŁZS często dotyka obszarów z obfitością tych gruczołów.

Objawy – choć obie choroby charakteryzują się swędzeniem, zaczerwienieniem i łuskami, ŁZS może wykazywać specyficzne objawy, takie jak żółtawe strupki, a rzadziej występuje w jego przypadku łuszczenie się skóry.

Przyczyny – czynniki leżące u podstaw AZS są bardziej złożone i związane z genetyką oraz reakcjami alergicznymi, podczas gdy ŁZS może być spowodowane nadmierną aktywnością gruczołów łojowych.

łzs a azs u niemowląt

Jak dbać o skórę z ŁZS, a jak AZS? Jakie kosmetyki będą dodatkowo wspierać i odpowiednio pielęgnować podrażnioną skórę?

Łojotokowe Zapalenie Skóry (ŁZS)

W przypadku ŁZS bardzo ważne są:

 • Utrzymanie skóry w dobrej kondycji m.in. przez regularne kąpiele, unikanie gorącej wody i stosowanie łagodnych, nawilżających detergentów z emolientami.
 • Stosowanie kremów regenerujących dla dzieci, które nawilżają skórę, może pomóc w zachowaniu komfortu. Warto wybierać preparaty zawierające np. pantenol.
 • Jeśli chcesz zadbać o zminimalizowanie ryzyka dodatkowego podrażnienia skóry dziecka, ogranicz kontakt z drażniącymi substancjami, np. mocnymi detergentami (dotyczy to także produktów, w których pierzesz ubrania, czy płynów, którymi myjesz dom).
 • Poza codziennym dbaniem o higienę, zwłaszcza gdy ŁZS jest spowodowane infekcją grzybiczą, konieczne może okazać się zastosowanie przepisanych przez lekarza leków przeciwgrzybiczych.

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS):

 • AZS wymaga regularnego stosowania emolientów i kremów nawilżających, ponieważ głównym problemem zewnętrznym są tu drażliwe i niekomfortowe dla dziecka objawy suchości.
 • Przy Atopowym Zapaleniu Skóry lekarze zalecają kąpiele w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, najlepiej wzbogacone olejkami lub kojącymi żelami do mycia ciała.
 • W przypadku AZS jeśli znane są czynniki wywołujące alergię, istotne jest unikanie kontaktu z nimi..
 • Poza pielęgnacją konieczna może się okazać wizyta u lekarza, który przepisze specjalne dermatologiczne kremy lub maści zawierające kortykosteroidy (w celu zmniejszenia stanu zapalnego) lub leki antyhistaminowe. Ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami dermatologa!

ŁZS a AZS u niemowląt: zrozum i zauważ różnice

Zrozumienie różnic między Łojotokowym Zapaleniem Skóry a Atopowym Zapaleniem Skóry jest kluczowe dla dobrania prawidłowego rodzaju pielęgnacji skóry niemowlęcia. W przypadku podejrzenia tego rodzaju problemów zalecamy skonsultowanie się z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym w celu precyzyjnej diagnozy – zawsze jest to skuteczniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze, niż działanie na własną rękę.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz