11 stycznia 2022

Odpieluchowanie dziecka – jak rozpoznać, czy to już właściwa pora?

Zdrowie

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest właściwa pora na odpieluchowanie dziecka? Jaki wiek jest odpowiedni na przygotowanie malucha do samodzielnego korzystania z toalety?

Kiedy zacząć odpieluchowanie?

Każde dziecko jest inne, dlatego też potrzebuje indywidualnej obserwacji. Rodzic powinien przede wszystkim skupić się na tym, aby zainteresować dziecko nowym doświadczeniem i umiejętnością jaką jest samodzielne korzystanie z toalety –  nie zaś zawstydzić lub zestresować. Ważnym krokiem jest wytłumaczenie, że to normalna czynność, którą wszyscy wykonują.

Większość dzieci odchodzi od pieluch między drugim, a czwartym rokiem życia. Co do pory dnia wielu rodziców decyduje się raczej na odpieluchowywanie malucha w dzień niż w nocy. Powodem jest niemożność kontrolowania dziecka w nocy. Jeśli jednak zdecydujemy się na późniejszą porę, skutecznym sposobem będzie niedawanie picia dziecku godzinę przed snem oraz nakłonienie do skorzystania z nocnika. Pomocne w tym będzie towarzystwo ulubionych pluszaków.

Kiedy dziecko nie jest gotowe na odpieluchowanie

Pamiętajmy – nic na siłę. Każde dziecko prędzej czy później będzie musiało przejść przez ten etap. Jednak jeśli to jeszcze nie czas na odpieluchowanie dziecka, warto pamiętać o prawidłowej pielęgnacji maluszka i o tym, że bardzo łatwo o pieluchowe odparzenia skóry czy otarcia. W tym przypadku stawiajmy na sprawdzony i skuteczny krem na otarcia dla dzieci bądź krem na odparzenia, który będzie zawierał jedynie niezbędne składniki przyczyniające się do szybszej regeneracji i łagodzenia podrażnień.

Produktem, który ma takie działanie, jest krem ochronno- regenerujący Cudocell Max Baby Zawiera on siedem składników aktywnych takich jak: tlenek cynku, beta glukan, witamina F, alantoina, pantenol, gliceryna, lanolina oraz innowacyjny biopolimerowi Dibushield Pro-Heal, pomagający stworzyć siatkę ochronną, która chroni przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego.

mgr pielęgniarstwa Iwona Majewska

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz