19 października 2022

Otarcia skóry u dzieci – przyczyny i pielęgnacja

Zdrowie

Dzieci poznają świat każdego dnia – uwielbiają eksplorować otoczenie wokół siebie, dotykać wszystko, co widzą, a równie często radośnie biegną do opiekunów, co zaliczają po drodze spektakularne upadki. Otarcia skóry u dzieci to normalność – czasami ich przyczyną są urazy, czasami źle dobrane pieluszki czy ubrania. Niezależnie jednak od tego, co leży u podłoża ranek, musisz wiedzieć, czym smarować otarcia skóry u dzieci i jak je eliminować, aby maluchy mogły z powrotem cieszyć się codziennością.

Otarcia skóry u dzieci i ich przyczyny

Otarte dłonie, kolana czy łokcie stanowią normalną i zdrową część rozwoju dziecka. Sytuacje, w których szorstka koszulka czy nawet pieluszka powodują otarcia pod pachami czy w pachwinach, też się zdarzają – przy tym jednak ty, jako opiekun, musisz być przygotowany na każdą okoliczność i potrafić szybko zareagować w danej sytuacji.

Czym dokładnie jest otarcie naskórka? To najczęściej niegroźna rana, która dotyka tylko wierzchnich warstw skóry i szybko się goi, chyba że jest często podrażniana, przesuszona albo na odwrót – wręcz odmoczona. Otarcia mogą być niewielkie lub nieco większe, mają nieregularne krawędzie i zróżnicowaną głębokość. Powstają najczęściej przy upadku albo w zetknięciu wrażliwych części ciała z niedopasowanym materiałem.

Czy otarcia skóry są poważne?

Skoro to rana powierzchowna, dlaczego tak się nią martwimy? Otarcia skóry u dzieci łatwo mogą się nadkazić, do tego są bolesne i prowadzą do wysięku – lepiej zaradzić im od razu niż czekać, aż sytuacja wymknie się spod kontroli.

Dlaczego otarcia są szczególnie trudne dla skóry dziecka? Przede wszystkim dlatego, że ma ona jeszcze dość słabą ochronę przed mikroorganizmami – to z kolei spowodowane jest tym, że pH skóry dziecka jest zbliżone do neutralnego. Dodatkowo należy wspomnieć o procesie keratynizacji, który u maluchów, szczególnie niemowląt, jeszcze trwa, a delikatna skóra jest bardziej podatna na urazy i trudniej się leczy. Czy to oznacza, że każdą drobną rankę należy traktować maścią z antybiotykiem? Nie, w żadnym wypadku – wiele łagodnych otarć wystarczy zdezynfekować, a potem przejść do regularnej pielęgnacji kosmetykami z emolientami i pamiętać o zabezpieczeniu okolicy, która uległa otarciu. Więcej o tym, co na otarcia skóry u dzieci, piszemy poniżej.

Krem na otarcia dla dzieci – co (i dlaczego) warto stosować?

Dobry krem na otarcia dla dzieci powinien cechować się przemyślanym składem, który jednocześnie będzie wspomagał leczenie, łagodził podrażnienia i zapobiegał nadkażeniom. Pamiętaj, że nawet drobne otarcie od pieluszki stanowi przerwanie ciągłości skóry, a co za tym idzie – naraża okolicę na infekcje spowodowane atakiem drobnoustrojów.

Decydując się na maść na otarcia dla dzieci należy wybrać produkt sprawdzony i przede wszystkim bezpieczny, a przy tym możliwie hipoalergiczny. Jeśli nadaje się dla alergików czy dzieci ze skóra aptopową – najprawdopodobniej będzie właściwym wyborem.

Jeśli Twoje dziecko ma tendencję do zaczerwienień i otarć o różnym podłożu, rozważ, czy poza emolientami w składzie nie przyda się również coś o działaniu antybakteryjnym, na przykład bipolimer DBC, pozyskiwany się z naturalnych składników (został stworzony na bazie dibutyrylochityny), a jego działanie ochronne polega na stworzeniu na powierzchni skóry delikatnej struktury, bariery chroniącej przed środowiskiem zewnętrznym, a tym samym wspomagającej gojenie się otarć, która pełni rolę tarczy ochronnej.

Cudocell to krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt, których skóra jest szczególnie wrażliwa i skłonna do podrażnień, dlatego jego skład został opracowany w taki sposób, aby zapewnić szczególnie dopasowaną pielęgnację. Jeśli chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj o Cudocell Max.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz