Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Przyczyny, symptomy, pielęgnacja

14 stycznia 2022
| Kategoria: Pieluszki | 0 komentarzy

Atopowe zapalenie skóry to dość powszechny problem, który dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. AZS należy do alergicznych chorób skóry i jest związane z uczuleniem na substancje znajdujące się w środowisku zewnętrznym – alergeny. Niektóre badania wskazują, że na tę chorobę cierpi co czwarte dziecko na świecie (to aż 25%!), dlatego atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest tematem, o którym warto wiedzieć więcej.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny

Zacznijmy od tego, co leży u podłoża AZS – dlaczego jest ono tak powszechne? Czy możesz, jako opiekun, jakoś mu zapobiec?

AZS u dzieci zwykle rozpoczyna się we wczesnym wieku, zwykle w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia malucha. Ta forma egzemy charakteryzuje się powszechnością i długotrwałością. U niektórych osób objawy mogą zanikać w okresie dojrzewania i dorosłości, podczas gdy pozostali będą mieć atopowe zapalenie skóry zaostrzające się w wieku dorosłym – nie ma tu reguły.

Przyczyny wywołujące atopowe zapalenie skóry u dzieci nie są do końca zbadane. Najczęściej wymienia się skłonności genetyczne. Przykładowo, jeżeli chorobę stwierdzono u obojga rodziców, daje to 70 procent szans na wystąpienie choroby u dziecka. Oprócz tego

AZS spowodować mogą:

  • alergeny pokarmowe (jaja, orzechy, mleko),
  • drażniące substancje chemiczne,
  • alergeny obecne w sierści zwierząt domowych,
  • niekorzystne warunki klimatyczne
  • przewlekły stres.

Dlaczego skóra z atopowym zapaleniem skóry szybciej się przesusza?

Problem przesuszania skóry w AZS wynika z tego, że jej budowa jest inna niż budowa skóry zdrowej. Brak lipidów sprawia, że komórki nie są w stanie utrzymać wody, paruje ona więc zbyt szybko, pozostawiając cerę wysuszoną i wiotką.

krem na atopowe zapalenie skóry dla dzieci

Skóra z AZS. Jak o nią dbać?

Co na atopowe zapalenie skóry u dzieci? Pamiętaj, że AZS to nie żaden wyrok dla skóry dziecka – jesteś w stanie pomóc mu bardzo skutecznie, wdrażając odpowiednią pielęgnację.

Natłuszczanie

W związku z tym, że płaszcz lipidowy skóry z AZS jest inny jak zwykłej skóry, kluczowe jest jej odpowiednie natłuszczanie. Warstwę ochronną skóry skutecznie wspomagają kwasy tłuszczowe i emolienty.

Nawilżenie i pielęgnacja

Jeśli więc zastanawiasz się, co na atopowe zapalenie skóry u niemowląt warto stosować, weź pod uwagę to, co wchodzi w skład produktów, które używasz. Na jakie składniki zwracać uwagę przy wyborze środków pielęgnacji? Pomocna będzie gliceryna, która nawilża i wspiera proces utrzymywania naskórka w dobrej kondycji, oraz pantenol, który nie tylko łagodnie pielęgnuje, ale i koi wymagającą skórę.

Regeneracja i ochrona

Lanolina i alantoina to składniki, na które warto zwrócić uwagę wybierając krem na atopowe zapalenie skóry dla dzieci – wspierają one regenerację i odpowiednie nawilżenie. Aby uniknąć dalszych podrażnień, zwróć uwagę na produkty mające w swoim składzie tlenek cynku – to właśnie ten składnik tworzy mocną barierę ochronną na skórze.

Krem do skóry atopowej dla dzieci

Właściwie dobrany krem dla niemowląt na atopowe zapalenie skóry to absolutna podstawa utrzymania delikatnej cery malucha w dobrej kondycji – dobroczynne składniki, o których tu wspomnieliśmy, są obecne w niektórych kosmetykach, które skutecznie pielęgnują wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę, także tę z AZS.

mgr Iwona Majewska

Może ci się spodobać również:

Możliwość komentowania została wyłączona.