Atopowe zapalenie skóry u malucha. Przyczyny, symptomy, pielęgnacja

14 stycznia 2022
| Kategoria: Pieluszki | 0 komentarzy

Atopowe zapalenie skóry to dość powszechny problem, który dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. AZS należy do alergicznych chorób skóry i jest związane z uczuleniem na substancje znajdujące się w środowisku zewnętrznym – alergeny. Niektóre badania mówią, że na tę chorobę cierpi co 4. dziecko na świecie.

Przyczyny
Atopowe zapalenie skóry zwykle rozpoczyna się we wczesnym wieku, zwykle w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia malucha. Ta forma egzemy charakteryzuje się powszechnością i długotrwałością. U niektórych dzieci objawy mogą zanikać, gdy dorosną, podczas gdy inne będą mieć atopowe zapalenie skóry zaostrzające się w wieku dorosłym.

Przyczyny wywołujące atopowe zapalenie skóry u dzieci nie są do końca zbadane. Najczęściej są to skłonności genetyczne. Przykładowo, jeżeli chorobę stwierdzono u obojga rodziców, daje  to 70 proc. szans na ponowne choroby u dzieci. Oprócz tego chorobę spowodować mogą alergeny pokarmowe (jaja, orzechy, mleko), drażniące substancje chemiczne, alergeny obecne w sierści zwierząt domowych, warunki klimatyczne i stres.

Symptomy i cechy skóry atopowej Typowe objawy atopowego zapalenia skróty to m.in. :
– suchość i świąd skóry
– łuszczenie się i pogrubienie naskórka
– przewlekły i nawrotowy przebieg zapalenia
– nietolerancja niektórych pokarmów
– złe znoszenie wełny

Skóra z atopowym zapaleniem skóry szybciej się przesusza. To wszystko dlatego, że jej budowa jest inna niż budowa skóry zdrowej. Brak lipidów sprawia, że komórki nie są w stanie utrzymać wodę.

Skóra z AZS. Jak o nią dbać?

W związku z tym, że płaszcz lipidowy skóry z AZS jest inny jak zwykłej skóry, kluczowe jest jej odpowiednie natłuszczanie. Warstwę ochronną skóry skutecznie wspomagają kwasy tłuszczowe i emolienty.

Na jakie składniki zwracać uwagę przy wyborze środków pielęgnacji? Pomocna będzie gliceryna, która nawilża i wspiera proces utrzymywania naskórka w dobrej kondycji oraz pantenol łagodnie pielęgnujący wymagająca skórę. Lanolina i alantoina wspierają regenerację i odpowiednie nawilżenie, natomiast tlenek cynku tworzy barierę ochronną na skórze i pielęgnuje ją – także w przypadku podrażnień. Te i inne dobroczynne składniki są obecne w kosmetykach CUDOCELL MAX, które skutecznie pielęgnują wrażliwą i delikatną skórę.

mgr Iwona Majewska

Może ci się spodobać również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.