Przewijanie noworodka i niemowlaka krok po kroku

14 stycznia 2022
| Kategoria: Pieluszki | 0 komentarzy

Pierwsza zmiana pieluszki może wzbudzić w rodzicach pewien strach. Należy trzymać się kilku podstawowych kroków, aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie. Przed zmianą pieluszki należy przygotować czystą pieluszką i ubranie, ciepłą wodę z myjką bądź chusteczki nawilżane oraz emolient.

Krok 1: rozepnij pieluszkę, a następnie delikatnie wytrzyj pośladki niemowlaka
Krok 2: wysuń brudną pieluszkę spod pupy niemowlaka, zawiń ją do środka i wyrzuć do kosza.
Krok 2: przy pomocy ciepłej wody i myjki lub chusteczek nawilżanych, dokładnie umyj krocze, pachwiny oraz pośladki dziecka, pamiętając o wszelkich fałdkach i zagięciach.
Krok 3: skórę dziecka należy osuszyć od przodu do tyłu, aby bakterie z kału nie dostały się do narządów płciowych i cewki moczowej.
Krok 4: W celu ochrony przed pieluszkowym zapaleniem skóry, użyj delikatnego emolientu takiego jak CUDOCELL MAX, który chroni skórę przed podrażnieniami i utrzymuje jej optymalne nawilżenie.
Krok 5: przy zakładaniu pieluszki, nie unoś dziecka za nóżki, lecz delikatnie wsuń rękę pod pośladki i lekko je unieś.
Cenne porady:

● nie rekomenduje się stosowania chusteczek nawilżanych w codziennej pielęgnacji niemowląt – najlepiej sprawdzą się one w sytuacji “awaryjnej”, gdy musisz przewinąć niemowlę poza domem
● przed użyciem chusteczek nawilżanych, rozgrzej je przez chwilę w dłoniach, aby nie przykładać zimnej chusteczki do ciepłej pupy dziecka,
● podczas przewijania dziewczynki, między wargami sromowymi możesz zauważyć wydzielinę podbarwioną krwią – jest to naturalna wydzielina fizjologiczna, której nie należy wymywać,
● pamiętaj, aby nie zakrywać pieluszką kikuta pępowinowego – na rynku dostępne są specjalne, jednorazowe pieluszki z wycięciem na pępek.

mgr pielęgniarstwa Iwona Majewska

Może ci się spodobać również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.