Ząbkowanie, a pieluszkowe zapalenie skóry

14 stycznia 2022
| Kategoria: Pieluszki | 0 komentarzy

Pierwsze ząbkowanie u dzieci występuje w okolicach szóstego miesiąca życia. Do powszechnych objawów, oprócz zwiększonej płaczliwości i drażliwości dziecka, należą m.in. stan zapalny w miejscu wyrzynającego się zęba, brak apetytu, nadmierne ślinienie się oraz problemy ze snem. Istnieją także inne objawy, które mogą przyczynić się do zwiększenia podrażnienia skóry dziecka w okolicach pieluszki.

Dlaczego przy ząbkowaniu łatwiej o pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry nie jest bezpośrednio związane z ząbkowaniem, natomiast niektóre z jego objawów – takie jak problemy żołądkowe, które prowadzą do biegunki – mogą być jego przyczyną. Bezpośredni kontakt skóry dziecka z moczem i rozrzedzonym kałem często prowadzi do podrażnień skóry, co w połączeniu z bolesnym ząbkowaniem – zdecydowanie wpływa na pogorszenie samopoczucia niemowlęcia.

By uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry w okresie ząbkowania należy:

  • zwracać szczególną uwagę i zdecydowanie częściej sprawdzać zawartość pieluszki niemowlaka,
  • należy ją zmienić jak najszybciej po zabrudzeniu, a do higieny delikatnych okolic stosować delikatne produkty, np. chusteczki wodne z aloesem,
  • siegnąć po delikatny emolient taki jak Cudocell Max, który wytworzy na skórze barierę ochronną, pozwalając na jej szybszą regenerację,

W porozumieniu z pediatrą, można także sięgnąć po miejscowe środki znieczulające lub syrop dla dzieci, który uśmierzy ból, zarówno w okolicach wyrzynającego się zęba, jak i w przypadku związanych z tym problemów żołądkowych.

Wioletta Nowik

Może ci się spodobać również:

Możliwość komentowania została wyłączona.