14 stycznia 2022

Ząbkowanie, a pieluszkowe odparzenie skóry

Zdrowie

Ząbkowanie u dzieci jest jak najbardziej normalną częścią rozwoju i choć przysparza wiele nieprzyjemności zarówno maluchom, jak i opiekunom, to nie jest to etap, który da się przeskoczyć.

Z perspektywy rodzica bardzo istotne jest, aby zrozumieć oznaki ząbkowania i w konsekwencji podjąć odpowiednie kroki, które pomogą dziecku poczuć się lepiej. Jak ulżyć maleństwu w bólu? Co na ząbkowanie? I co wspólnego mają ze sobą ząbkowanie i pieluszkowe odparzenie skóry?

Ząbkowanie u dzieci – co musisz o nim wiedzieć?

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Pierwsze ząbkowanie u dzieci występuje w okolicach szóstego miesiąca życia, jednak nie jest to bardzo dokładny wyznacznik. Ząbkowanie zwykle rozpoczyna się, gdy niemowlę ma kilka miesięcy. Średnia przypada na czas 4-8 – to właśnie z reguły w tym okresie w buzi dziecka zaczną pojawiać się pierwsze ząbki. Ponieważ w trakcie ząbkowania przerywana jest struktura dziąsła, to proces bolesny dla malucha – właśnie dlatego pociecha może niespodziewanie stać się bardziej drażliwa, bardzo typowe są również problemy ze snem czy apetytem.

U niektórych ząbkowanie może zacząć się wcześniej, na przykład w czwartym miesiącu życia, podczas gdy u pozostałych nawet około siódmego miesiąca. Jak ze wszystkim u maluchów, wiele zależy od konkretnego dziecka i nie powinieneś się przejmować, jeśli Twoja pociecha rozwija się nieco szybciej lub wolniej niż rówieśnicy.

Niepokojące obajwy

Co powinno Cię zaniepokoić? Brak pierwszych oznak ząbkowania po ósmym miesiącu życia dziecka – to najwyższa pora, aby coś zaczęło się dziać, dlatego jeśli do tego czasu nie rozpocznie się wyrzynanie zębów, zwróć się do lekarza pediatry, aby obejrzał dziąsła malucha – specjalista doradzi, co dalej. Podobnie w przypadku intensywnego krwawienia czy wątpliwości związanymi ze stanem ząbków i jamy ustnej.

Jak rozpoznać ząbkowanie?

Ząbkowanie rozpoznasz nie tylko po zaczerwienieniu dziąseł czy wyczuwalnych pod palcami czubkach zębów.

Do powszechnych objawów, oprócz zwiększonej płaczliwości i drażliwości dziecka, należą m.in.:

  • stan zapalny w miejscu wyrzynającego się zęba,
  • brak apetytu lub zmniejszony apetyt,
  • nadmierne ślinienie się,
  • problemy ze snem,
  • problemy żołądkowe.

Ta ostatnia kategoria objawów może przyczynić się do zwiększenia podrażnienia skóry dziecka w okolicach pieluszki – w jaki sposób? Jak to się ze sobą wiąże?

Dlaczego przy ząbkowaniu łatwiej o pieluszkowe odparzenie skóry?

Pieluszkowe odparzenie skóry nie jest bezpośrednio związane z ząbkowaniem, natomiast niektóre z jego objawów – takie jak ogólne osłabienie organizmu czy problemy żołądkowe – mogą pogorszyć kondycję i tak bardzo wrażliwej skóry. Bóle brzucha oraz rozregulowany apetyt często prowadzą ostatecznie do biegunki, która z kolei przyczynia się do zapalenia skóry. Bezpośredni kontakt skóry dziecka z moczem i rozrzedzonym kałem często prowadzi do podrażnień skóry, co w połączeniu z bolesnym ząbkowaniem i ogólnie pogorszonym stanem organizmu zdecydowanie wpływa na pogorszenie samopoczucia niemowlęcia.

Ząbkowanie a pieluszkowe odparzenie skóry. Co zrobić, by go uniknąć

By uniknąć pieluszkowego odparzenia skóry w okresie ząbkowania należy:

  • zwracać szczególną uwagę na pojawienie się ewentualnych dolegliwości żołądkowych i szybko reagować;
  • zdecydowanie częściej sprawdzać zawartość pieluszki niemowlaka, by nie dopuścić do rozwoju bakterii;
  • pełną pieluszkę zmieniać jak najszybciej po zabrudzeniu;
  • do higieny delikatnych okolic stosować delikatne produkty czyszczące, np. chusteczki wodne z aloesem zamiast silnych, podrażniających detergentów;
  • sięgnąć po delikatny krem zawierający emolienty, taki jak Cudocell Max, który wytworzy na skórze barierę ochronną, pozwalając na jej szybszą regenerację – emolienty to silne wsparcie dla skóry skłonnej do zapaleń pieluszkowych;
  • upewnić się, że stosowany krem na odparzenia jest bezpieczny i odpowiednio dostosowany do potrzeb malucha – dobrze,
    • aby zawierał składniki wspomagające:
    • nawilżanie skóry dziecka,
    • natłuszczanie i wzmacnianie bariery lipidowej,
    • działanie regeneracyjnie,
    • tworzenie powłoki ochronnej na skórze dziecka.

W porozumieniu z pediatrą możesz także sięgnąć po miejscowe środki znieczulające lub syrop dla dzieci, który uśmierzy ból, zarówno w okolicach wyrzynającego się zęba, jak i w przypadku związanych z tym problemów żołądkowych.

Pamiętaj, aby zapewnić dziecku najlepszą możliwą ochronę – zarówno w kwestii ząbkowania, jak i potencjalnych stanów zapalnych skóry.

Wioletta Nowik

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz