Zadrapania u dziecka. Co zrobić i jak wspomagać proces gojenia?

14 stycznia 2022
| Kategoria: Pieluszki | 0 komentarzy

Gdy maluch jest aktywny i ciekawy świata, a zabawa dostarcza mu mnóstwa atrakcji, trudno zapobiec upadkom i stłuczeniom. Jak zatem  postępować w takich przypadkach i sprawić, by wszelkie zadrapania i otarcia goiły się szybko i skutecznie?

Rana to anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych, czyli skóry lub błony śluzowej oraz głębiej położonych tkanek pod wpływem działania czynnika uszkadzającego, którym najczęściej może być mechaniczny uraz. Nawet drobne ranki u dziecka mogą stać się źródłem problemów, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią higienę.

Co należy zrobić w pierwszej kolejności?
Na początku należy dokładnie obejrzeć ranę i upewnić się, czy nie wymaga interwencji lekarza.

Oczyścić powierzchnię. Delikatnie, nie sprawiając dodatkowego bólu dziecku, przepłukać miejsce skaleczenia wodą lub solą fizjologiczną.

Odkazić ranę używając środka bakteriobójczego. Popularne środki takie jak spirytus i jodyna lepiej zastąpić preparatami, które nie będą drażniące dla malucha, lecz tak samo skuteczne. Dzięki swoim składnikom antybakteryjnym, tego typu preparaty aktywnie przeciwdziałają przedostawaniu się do organizmu chorobotwórczych mikroorganizmów.

Założyć sterylny opatrunek. Przy zwykłym powierzchownym otarciu wystarczy nałożyć plaster. Jeżeli rana jest głębsza, można zastosować gazik jałowy przyklejony plastrem. W przypadku głębszych ran należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż nie każde skaleczenie jesteśmy w stanie zaopatrzyć samodzielnie.

Sposób na skuteczną regenerację i gojenie

Małe otarcia i zadrapania naturalnie goją się do 10 dni. Jak można wspomóc proces prawidłowego gojenia? Warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak np. krem regeneracyjno- ochronny. CUDOCELL MAX jest bogaty w nawilżające i kojące składniki (gliceryna, pantenol), które pomagają skutecznie nawilżyć i pielęgnować wrażliwą skórę, co wspiera jej procesy regeneracyjne. CUDOCELL MAX można stosować kilka razy dziennie, każdorazowo przy zmianie opatrunku dla zachowania elastyczności powłoki skórnej.

mgr Magdalena Ostrowska

Może ci się spodobać również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.