27 listopada 2023

Rozszerzanie diety niemowląt – jak i kiedy zacząć u dzieci ze skłonnością do AZS?

Żywienie

Rozszerzenie diety niemowląt to zawsze spore wyzwanie dla rodziców – tym większe, jeśli pociecha ma skłonność do AZS. W tym artykule podpowiemy Ci, jak rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka, o czym musisz pamiętać, a czego za wszelką cenę unikać, i czym będzie różnić się ten proces u dzieci z problemami skórnymi takimi jak atopowe zapalenie skóry.

rozszerzanie diety niemowlaka od kiedy

Rozszerzenie diety niemowlaka – 5 najważniejszych wskazówek dla Mam

1. Działaj stopniowo

Rozszerzanie diety niemowlaka najlepiej jest rozpocząć stopniowo, zazwyczaj w okolicach 6. miesiąca życia, ale aby mieć pewność, że to już dobry czas, skonsultuj się z pediatrą. Jeśli chodzi o tempo, ono również może być indywidualne. Pamiętaj, aby zaczynać od jednego nowego produktu na raz, aby obserwować, czy dziecko nie ma alergicznych reakcji. To szczególnie ważne u maluchów ze skłonnością do AZS.

Rozszerzenie diety niemowlaka – od kiedy?

Rozszerzenie diety możesz zacząć między 4. a 6. miesiącem życia dziecka.

2. Wybieraj zdrowe produkty

Wybieraj produkty spożywcze o wysokiej wartości odżywczej, takie jak puree warzywne, owoce, kasze czy mięso drobiowe. Z drugiej strony – unikaj produktów przetworzonych i tych z dodatkiem soli czy cukru. Pamiętaj też, że rozszerzenie diety u dzieci ze skłonnością do AZS nie opiera się na restrykcjach, dlatego, o ile dziecko nie wykazuje alergii na poszczególne pokarmy, nie musisz wykluczać ich z planu rozszerzania diety.

3. Dbaj o różnorodność

Wprowadzając nowe smaki i tekstury do diety niemowlaka, staraj się zachowywać różnorodność. To pozwoli na rozwijanie sympatii do różnych smaków i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

4. Monitoruj reakcje

Bądź czujna na ewentualne reakcje alergiczne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy alergii, takie jak wysypka, obrzęk czy trudności w oddychaniu, natychmiast skonsultuj się z lekarzem!

5. Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym nadal jest ważne

Nawet po rozpoczęciu rozszerzania diety karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym powinno stanowić główne źródło pożywienia niemowlaka przez pierwszy rok życia. Pozwala budować odporność i uniknąć niepożądanych reakcji alergicznych przy zbyt wczesnym rozszerzeniu diety. Ale nie zwlekaj zbyt długo – bardzo późne wprowadzanie pokarmów nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Wskazówka: Pamiętaj, że dbanie o dziecko ze skłonnością do AZS to nie tylko dieta, lecz także właściwy dobór kosmetyków. Potrzebujesz wsparcia dla wrażliwej skóry maluszka przez cały dzień? Szukasz sprawdzonych rozwiązań do pielęgnacji i nawilżenia skóry, a także w czasie kąpieli? Poznaj Cudocell Baby Derm oraz Cudocell Baby Derm 3 w 1!

Kiedy wprowadzać pokarmy do diety dziecka?

Istnieją sporne dane naukowe dotyczące opóźnionego wprowadzania potencjalnie alergizujących pokarmów, np. takich jak ryby i jaja. Dlatego decyzja o tym, w jakim momencie rozwoju dziecka powinno się wprowadzić pokarmy z grupy wyższego ryzyka nigdy nie powinna być podejmowana samodzielnie ani na podstawie ogólnych danych – pamiętaj o tym i skonsultuj się z doświadczonym lekarzem, gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości.

Wprowadzanie pokarmów stałych

Rozpoczęcie wprowadzania pokarmów stałych o niskim potencjale alergennym między 4. a przed ukończonym 6. miesiącem życia dziecka może pomóc w ograniczeniu ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej w przyszłości. Pamiętaj przy tym, że nowe pokarmy powinny być wprowadzane pojedynczo, w odstępach co ok. 2-3 dni, aby obserwować reakcję dziecka na ewentualne alergie pokarmowe i szybko je wychwycić, a w przyszłości móc wyciągnąć wnioski.

Pamiętaj! Nie przesadzaj z restrykcjami. Ograniczenia i późne wprowadzanie poszczególnych produktów pokarmowych mogą przynieść efekt odwrotny niż pożądany i podwyższyć ryzyko rozwoju alergii pokarmowych. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie decyzje dotyczące diety dziecka podejmować przy wsparciu lekarza lub dietetyka.

Podsumujmy:

  1. Rozpocznij rozszerzanie diety stopniowo, zazwyczaj w okolicach 6. miesiąca życia, ale skonsultuj się z pediatrą, aby określić odpowiedni moment.
  2. Wybieraj produkty spożywcze o wysokiej wartości odżywczej, unikaj produktów przetworzonych, soli i cukru.
  3. Dieta przy skłonności do AZS nie opiera się na restrykcjach, chyba że dziecko wykazuje alergię na konkretne produkty.
  4. Zachowuj różnorodność w diecie niemowlaka, wprowadzając nowe smaki i tekstury.
  5. Bądź czujna na ewentualne reakcje alergiczne. W razie wystąpienia objawów – natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
  6. Rozszerzenie diety niemowlaka – od kiedy powinien trwać ten proces? Rozpocznij wprowadzanie pokarmów stałych o niskim potencjale alergennym między 4. a przed ukończonym 6. miesiącem życia dziecka.
  7. Nowe pokarmy wprowadzaj pojedynczo, z odstępami co ok. 2-3 dni, aby obserwować reakcję dziecka na ewentualne alergie pokarmowe.

Źródła:

Nowicki RJ, Trzeciak M, Kaczmarski M, et al. Atopic dermatitis. Interdisciplinary diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society, Polish Society of Allergology, Polish Pediatric Society and Polish Society of Family Medicine. Part I. Prophylaxis, topical treatment and phototherapy. Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology. 2019;6(3):69-80. doi:10.5114/pja.2019.88548.

https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz