14 stycznia 2022

Skóra skłonna do atopowego zapalenia skóry – przyczyny i pielęgnacja

Porady eksperta

Skłonność skóry do atopowego zapalenia skóry u dzieci zwykle rozpoczyna się we wczesnym wieku, zwykle w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia malucha. U niektórych osób objawy mogą zanikać w okresie dojrzewania i dorosłości, podczas gdy pozostali będą mieć problemy skórne zaostrzające się w wieku dorosłym – nie ma tu reguły.

Czynniki przyczyniające się do skłonności skóry do atopowego zapalenia skóry u dzieci nie są do końca zbadane. Najczęściej wymienia się predyspozycje genetyczne. Przykładowo, jeżeli problem stwierdzono u obojga rodziców, daje to 70 procent szans na jego wystąpienie u dziecka. Oprócz tego na skłonność skóry do AZS mogą wpływać:

  • alergeny pokarmowe (jaja, orzechy, mleko),
  • drażniące substancje chemiczne,
  • alergeny obecne w sierści zwierząt domowych,
  • niekorzystne warunki klimatyczne
  • przewlekły stres.

Dlaczego skóra skłonna do atopowego zapalenia skóry szybko się przesusza?

Problem przesuszania skóry wynika z braku lipidów, który sprawia, że komórki nie są w stanie utrzymać wody, paruje ona więc zbyt szybko, pozostawiając cerę wysuszoną i wiotką.

Jak wspierać skórę skłonną do AZS?

Co na skórę skłonną do atopowego zapalenia skóry u dzieci? Pamiętaj, że sucha i problematyczna skóra u dziecka może być bardzo skutecznie wspierana i regenerowana dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Natłuszczanie

W związku z tym, że płaszcz lipidowy skóry z skłonnej do AZS jest inny jak zwykłej skóry, kluczowe jest jej odpowiednie natłuszczanie. Warstwę ochronną skóry skutecznie wspomagają kwasy tłuszczowe i emolienty.

Nawilżenie i pielęgnacja

Jeśli zastanawiasz się, co na skórę skłonną do atopowego zapalenia skóry u niemowląt warto stosować, aby ją wspierać, weź pod uwagę to, co wchodzi w skład produktów, które używasz. Na jakie składniki zwracać uwagę przy wyborze środków pielęgnacji? Pomocna będzie gliceryna, która nawilża i wspiera proces utrzymywania naskórka w dobrej kondycji, oraz pantenol, który nie tylko łagodnie pielęgnuje, ale i koi wymagającą skórę.

Regeneracja i ochrona

Lanolina i alantoina to składniki, na które warto zwrócić uwagę wybierając krem wspierający regenerację skóry skłonnej do atopowego zapalenia skóry u dzieci. Aby uniknąć dalszych podrażnień, zwróć uwagę na produkty mające w swoim składzie tlenek cynku – to właśnie ten składnik tworzy mocną barierę ochronną na skórze.

Krem do skóry atopowej dla dzieci

Właściwie dobrany krem dla niemowląt posiadających skórę skłonną do AZS to absolutna podstawa utrzymania delikatnej cery malucha w dobrej kondycji – dobroczynne składniki, o których tu wspomnieliśmy, są obecne w niektórych kosmetykach, które skutecznie pielęgnują wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę.

mgr Iwona Majewska

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz