14 stycznia 2022

Zadrapania u dziecka. Co zrobić i jak wspomagać proces gojenia?

Porady eksperta

Gdy maluch jest aktywny i ciekawy świata, a zabawa dostarcza mu mnóstwa atrakcji, trudno zapobiec upadkom i stłuczeniom. Jak zatem  postępować w takich przypadkach i sprawić, by wszelkie zadrapania u dziecka goiły się szybko i skutecznie?

Rana to anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych, czyli skóry lub błony śluzowej oraz głębiej położonych tkanek pod wpływem działania czynnika uszkadzającego, którym najczęściej może być mechaniczny uraz. Nawet drobne ranki u dziecka mogą stać się źródłem problemów, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią higienę. Jak postąpić w przypadku zadrapania u niemowlaka lub starszego dziecka? Co zastosować?

Zadrapanie u niemowlaka lub starszego dziecka – co robić?

  1. W przypadku zadrapania w pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć ranę i upewnić się, czy nie wymaga interwencji lekarza.
  2. Oczyścić powierzchnię. Delikatnie, nie sprawiając dodatkowego bólu dziecku, przepłukać miejsce zadrapanie wodą lub solą fizjologiczną.
  3. Odkazić ranę używając środka bakteriobójczego. Popularne środki takie jak spirytus i jodyna lepiej zastąpić preparatami, które nie będą drażniące dla malucha, lecz tak samo skuteczne. Dzięki swoim składnikom antybakteryjnym, tego typu preparaty aktywnie przeciwdziałają przedostawaniu się do organizmu chorobotwórczych mikroorganizmów.
  4. Założyć sterylny opatrunek. Przy zwykłym powierzchownym otarciu wystarczy nałożyć plaster. Jeżeli rana jest głębsza, można zastosować gazik jałowy przyklejony plastrem. W przypadku głębszych ran należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż nie każde skaleczenie jesteśmy w stanie zaopatrzyć samodzielnie.

Co na zadrapania u dzieci i niemowląt? Sposób na skuteczną regenerację i gojenie

Małe otarcia i zadrapania u niemowląt i dzieci naturalnie goją się do 10 dni. Jak można wspomóc proces prawidłowego gojenia? Czym smarować zadrapania u dziecka? Warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak np. CUDOCELL MAX krem ochronno-regenerujący. Krem ten jest bogaty w nawilżające i kojące składniki (gliceryna, pantenol), które pomagają skutecznie nawilżyć i pielęgnować wrażliwą skórę, co wspiera jej procesy regeneracyjne. CUDOCELL MAX można stosować kilka razy dziennie, każdorazowo przy zmianie opatrunku dla zachowania elastyczności powłoki skórnej.

mgr Magdalena Ostrowska

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz