09 sierpnia 2022

Jaki krem dla niemowląt wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Zdrowie

Opieka nad noworodkiem to mnóstwo wyzwań, którym opiekunowie muszą stawiać czoła każdego dnia. Jednym z nich jest zadbanie o komfort dziecka, który często bywa zaburzony przez trudności rozwijającego się organizmu. Skóra niemowlęcia to niezwykle wrażliwy organ, który potrzebuje więcej pielęgnacji niż skóra starszego dziecka, a tym bardziej – niż skóra dorosłego. Dlatego w niezbędniku rodzica powinien znaleźć się idealny kosmetyk na odparzenia – jaki krem do pupy dla niemowląt wybrać? Czym się kierować przy decyzji?

Jaki krem dla niemowląt do pupy? Wszystko, co musisz wiedzieć o skórze noworodka

Zacznijmy od tego, dlaczego wybór kremu jest tak istotny. Jak dobrze wiesz, maluszki mają naprawdę delikatną, skłonną do podrażnień skórę – tego nie musimy nikomu tłumaczyć. Jednak warto pochylić się nad tym, dlaczego tak jest: skąd tendencja do wysychania, odparzeń, otarć oraz zaczerwienień? Jakie cechy skóry niemowlęcia na to wpływają?

Wymagająca skóra maluchów to nie tylko podrażnienia mechaniczne

Krem ochronny dla niemowląt powinien znaleźć się w Twoim niezbędniku jeśli chodzi o dziecięcą wyprawkę. Wszystko dlatego, że skóra maluszka jest dużo cieńsza od skóry osoby dorosłej (nawet 5 do 10 razy!). Zwiększa to jej wrażliwość na wszelkiego rodzaju otarcia, których my byśmy nawet nie odczuli.

Co więcej, skóra małego dziecka jest podatna na przesuszanie ze względu na cienki płaszcz lipidowy, czyli tłustą warstwę na powierzchni skóry, która chroni ją przed utratą wody. Także pH skóry dziecka – zbliżone do neutralnego – nie wpływa za dobrze na walkę z mikroorganizmami, a niezakończony jeszcze proces keratynizacji naskórka zwiększa podatność na urazy.

Okrągły rok wyzwań

Skóra dziecka wymaga troski przez cały rok. Latem należy uważać na słońce (za sprawą niewielkiej ilości melaniny zawartej w skórze), ale tak naprawdę każda adaptacja do warunków atmosferycznych będzie dla dziecka wyzwaniem, ponieważ gruczoły łojowe oraz potowe jeszcze nie pracują na sto procent swoich możliwości, a wyższe temperatury blisko ciała mogą być spowodowane nie tylko letnią pogodą, lecz także źle dobranymi ubraniami w zimie.

Jak widzisz, maluchy wymagają szczególnej troski, a jeszcze nawet nie dotarliśmy do tematu pieluszek, które ograniczają przepuszczanie powietrza i nie pozwalają delikatnej skórze oddychać. Dlatego dobrze dobrany kosmetyk do ochrony i pielęgnacji pupy do podstawa. Jaki krem dla niemowląt powinien znaleźć się w Twojej kosmetyczce?

Jaki krem dla niemowląt do pupy wybrać? Czym kierować się przy wyborze

Wybierając krem dla niemowlaka, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Jakie wymagania ma skóra mojego dziecka? Poza typowymi dla wczesnego etapu rozwoju wyzwaniami, zdarzają się też bardziej specyficzne, takie jak alergie, AZS czy przeróżne problemy dermatologiczne. Weź je pod uwagę przy wyborze.
  • Czy krem zawiera emolienty? Jednym z najlepszych sposobów na walkę z delikatnymi stanami zapalnymi jest korzystanie z kremów zawierających w swoim składzie emolienty, takie jak gliceryna. Upewnij się, że kosmetyk nie zawiera wyciągów z orzeszków ziemnych, które zwięszają ryzyko uczulenia oraz alergii!
  • Jak wygląda skład preparatu? Ważne, żeby był prosty i zrozumiały. Kremy takie jak Cudocell Max to 8 składników (w tymniezmiernie ważny na odparzenia tworzący zabezpieczającą siateczkę 3D biopolimer DBC), spośród których z łatwością zapamiętasz właściwie wszystkie: łagodzący tlenek cynku, regenrujący beta-glukan z owsa, natłuszczającą witaminę F, nawilzające: glicerynę, pantenol, lanolinę czy alantoinę.
  • Czy kosmetyk, który chcesz wybrać, ma aktualne badania? Czy został przetestowany dermatologicznie? Najlepiej, aby udostępnione zostały badania prowadzone przez akredytowane laboratoria, które potwierdzą wysoką jakość produktu. Jeśli na stronie producenta nie możesz znaleźć wyników tych badań, powinna Ci się zapalić czerwona lampka.
  • Od jakiego wieku można stosować kosmetyk? Ponieważ krem dla niemowląt należy używać od samych narodzin, ważne, aby był przeznaczony dla dzieci od pierwszego miesiąca życia. Lepiej nie zmieniać kosmetyków zbyt często, aby nie ryzykować alergii i złego przyjęcia nowego kremu przez dziecko.
  • Czy krem odpowiada na wszystkie potrzeby skóry dziecka? Nie bez powodu cały pierwszy akapit poświęciliśmy specyfice skóry niemowlęcia – krem musi bowiem nadawać się do każdego rodzaju dziecięcej cery, także tej z tendencją do występowania pieluszkowego odparzenia skóry czy alergii. Tylko takim produktom możesz zaufać.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania w sprawie tego, jaki krem dla niemowląt wybrać, skontaktuj się z nami – chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą!
Zainteresować cię może także nasz wpis, w którym tłumaczymy, co powoduje zaczerwienienia skóry u niemowląt.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz