05 marca 2024

Jaki ręcznik wybrać dla niemowlaka z wrażliwą skórą? 

Pielęgnacja

Wybór ręcznika dla dziecka z delikatną skórą może przyprawić o zawrót głowy. Mnóstwo różnych materiałów, rozmiarów i funkcji… No właśnie – od czego zacząć? Czy w tym wszystkim pozostaje w ogóle przestrzeń na aspekty estetyczne, takie jak kolor? I czy naturalne materiały są lepsze niż te syntetyczne? Podpowiadamy.

jaki ręcznik dla niemowlaka

Jaki ręcznik dla noworodka? Materiał to podstawa!

Przed zakupem nawet najśliczniejszego ręcznika na świecie warto zatrzymać się na moment i dokładnie przyjrzeć temu, co jest w jego składzie. Bawełna, bambus? A może właśnie poliester? Choć materiały syntetyczne niekoniecznie są niesprzyjające skórze dziecka, to jednak z reguły polecamy postawić na to, co naturalne i bezpieczne. Ręcznik dla noworodka – z jakiego materiału powinien być wykonany? Podpowiadamy!

  • Bawełna organiczna. Jest miękka, oddychająca i bezpieczna dla skóry. Idealna opcja dla każdego maluszka. Poszukaj ręczników z certyfikatem GOTS – to gwarancja wysokiej jakości.
  • Bambus. Niezwykle miękki i delikatny, a do tego antybakteryjny i antyalergiczny. Świetny wybór dla dzieci z wrażliwą skórą. Ręczniki bambusowe są też bardzo chłonne i szybko schną, co może być dużą zaletą na wyjazdach.
  • Muślin. Jest zaskakująco lekki i przewiewny, idealny do osuszania maluszka po kąpieli. Muślin (szczególny splot bawełnianych włókien) chłonie wodę jak gąbka i błyskawicznie wysycha, nie bz powodu jest więc jednym z ulubionych materiałów w dziecięcej garderobie. Równie dobrze sprawdza się w roli ręcznika dla niemowlęcia!

Pamiętaj: Unikaj szorstkich i syntetycznych materiałów!

Jaki ręcznik dla niemowlaka? Poznaj najważniejsze cechy

Skoro już wiesz, z jakiego materiału powinien być ręcznik dla malucha, czas porozmawiać o tym, jakie warunki musi spełniać, by Tobie się go wygodnie użytkowało, a skóra dziecka była zadowolona.

Chłonność to klucz!

Ręcznik musi szybko i dokładnie osuszyć skórę dziecka bez konieczności pocierania. Dlaczego? Pocieranie może podrażniać i wysuszać delikatną skórę maluszka, sprzyjając odparzeniom! Więcej piszemy o tym m.in. w artykule Odparzenia u dzieci – profilaktyka i pielęgnacja przeciw odparzeniomWybieraj grube i gęsto tkane ręczniki.

Wybierz właściwy rozmiar

Ręcznik powinien być wystarczająco duży, aby otulić całe dziecko, ale nie za duży (żeby nie był ciężki i nieporęczny). Dobrym rozmiarem dla niemowlaka jest 70 × 100 cm lub 80 × 120 cm.

Co jeszcze może się przydać? Przyjrzyj się dodatkom

  • Kaptur – świetne rozwiązanie, które pomaga osuszyć główkę dziecka po kąpieli. Kaptur powinien być duży, ale nie za ciasny, żeby nie uciskać główki. Wiele dzieci czuje się też w ręczniczku z kapturkiem bardzo komfortowo i przytulnie, powoli wyciszając się do snu.
  • Haftowane wzory –  jeśli lubisz estetyczne dodatki, możesz postawić na uroczy haft, ale upewnij się, że jest miękki i nie podrażni skóry dziecka!
  • Kieszonka – może być przydatna do przechowywania małych zabawek lub pieluszek, ale nie jest niezbędna.

A co z kolorem?

Jeśli chodzi o aspekt kolorystyczny, z reguły nie ma on znaczenia, chyba że dziecko ma uczulenie na konkretne barwniki. Oczywiście im bardziej naturalny ręcznik, tym lepiej (szczególnie w przypadku dzieci ze skórą skłonną do AZS), ale jeśli produkt ma certyfikat bezpieczeństwa – powinien być odpowiedni dla skóry maluszka.

ręcznik dla niemowlaka z jakiego materiału

A gdy już wybierzesz ręcznik dla malucha, pamiętaj:

  • Przed pierwszym użyciem wypierz ręcznik w delikatnym detergencie przeznaczonym dla niemowląt.
  • Nie używaj płynów zmiękczających – mogą podrażniać skórę dziecka.
  • Po każdym użyciu ręcznik pozostaw do dokładnego osuszenia – na wilgotnym zbyt długo materiale mogą gromadzić się bakterie.

Podsumujmy, czego się dowiedziałeś

  • Skóra noworodków jest delikatna i wrażliwa, dlatego należy używać miękkich i delikatnych ręczników z naturalnych materiałów (bawełna organiczna, bambus).
  • Unikaj szorstkich i syntetycznych materiałów.
  • Ręczniki powinny szybko i skutecznie wchłaniać wilgoć.
  • Wybieraj ręczniki z certyfikatami bezpieczeństwa.
  • Regularnie pierz ręczniki w delikatnych detergentach.
  • Wybierz ręcznik o odpowiednim rozmiarze (łatwe owijanie dziecka).
  • Możesz postawić na dodatki, takie jak kieszonki do przechowywania akcesoriów czy kaptur Pamiętaj, aby ręczniki szybko wysuszyć.

I już! Gotowe! Teraz śmiało kup ręcznik dla swojego maluszka i ciesz się radością z kąpieli bez obaw o podrażnienia.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz