21 marca 2024

Pielęgnacja pupy niemowlaka. O czym warto wiedzieć? 

Pielęgnacja

Skóra maluszka jest niezwykle delikatna, a pupa szczególnie narażona na podrażnienia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja tej okolicy ciała dziecka. Przygotowaliśmy więc kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o pupę Twojego dziecka. Bo pielęgnacja pupy niemowlaka to podstawa!

pielęgnacja pupy niemowlaka

Pielęgnacja pupy noworodka – przy przewijaniu i w czasie kąpieli

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że dbanie o pupę niemowlaka to pielęgnacja wykraczająca daleko poza szybką zmianę pieluszki i wieczorną kąpiel. To tak naprawdę cały dzień troszczenia się o skórę dziecka.

Dlatego poniższe wskazówki podzieliliśmy na najważniejsze działania, które pomogą Ci wdrożyć zmiany i nowe nawyki do codziennej rutyny.

Przy każdej zmianie pieluchy:

  • Dokładnie umyj pupę dziecka ciepłą wodą i miękką ściereczką lub wacikiem. Możesz też użyć delikatnych chusteczek nawilżanych, ale pamiętaj, by wybierać te bez alkoholu i mocnych detergentów.
  • Osusz pupę dziecka miękkim ręcznikiem, delikatnie dociskając go do skóry. Nie pocieraj, aby nie wywołać podrażnień!
  • Posmaruj pupę kremem ochronnym, takim jak Cudocell MAX Baby. To produkt, który możesz stosować już od pierwszego dnia życia dziecka! Wybierz produkt przeznaczony specjalnie dla niemowląt, ze zrównoważonym, dobrze przemyślanym składem.
  • Załóż nową pieluchę, uważając, aby nie pocierać nadmiernie skóry dziecka. Przy okazji zwróć uwagę, czy marka pieluszek, które stosujesz, odpowiada Twojemu dziecku – często zmiana produktu pomaga rozwiązać problem u źródła.

Wskazówki dotyczące pieluszek:

  • Zmień pieluchę dziecka jak najszybciej po wypróżnieniu, aby zapobiec podrażnieniom i odparzeniom.
  • Używaj pieluszek jednorazowych dobrej jakości, które dobrze chłoną wilgoć.
  • Jeśli chodzi o pieluszki tetrowe, koniecznie pierz je w delikatnym detergencie i dokładnie je płucz, aby uniknąć pozostałości detergentu, które mogą podrażniać skórę dziecka.
  • Jeśli zauważysz zaczerwienienie, odparzenia lub inne zmiany na skórze pupy dziecka, nie czekaj – działaj! Może być to kwestia alergii, problemów skórnych (np. skłonność do AZS) lub nieprawidłowo dopasowanych kosmetyków.

W czasie kąpieli:

  • Przede wszystkim pamiętaj, że kąpiel nie musi być codzienna. Więcej na ten temat piszemy w artykule Jak często kąpać niemowlę.
  • Używaj ciepłej wody, nie gorącej, aby uniknąć podrażnień i przesuszeń.
  • Do mycia pupy używaj delikatnego żelu lub mydła przeznaczonego do niemowląt – w sam raz sprawdzi się tu Cudocell Baby DERM 3w1 (i nie, nie szczypie w oczy!).
  • Dokładnie opłucz pupę dziecka, aby nie pozostały żadne resztki detergentów.
  • Po kąpieli osusz pupę dziecka miękkim ręcznikiem i posmaruj suchą sórę kremem ochronnym.
jak pielęgnować pupę noworodka

Jak pielęgnować pupę noworodka w ciągu dnia? 3 dobre nawyki opiekuna

Wspominaliśmy wcześniej o tym, że pielęgnacja pupy noworodka trwa tak naprawdę cały dzień. Jak możesz dbać o zdrowie i samopoczucie malucha?

Obserwuj skórę malucha nie tylko przy kąpieli

Regularnie sprawdzaj skórę pupy noworodka pod kątem zaczerwienienia, odparzeń lub innych zmian. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Bądź uważny na potrzeby noworodka:

Obserwuj malucha noworodka na różne pieluchy, chusteczki nawilżane czy ubranka. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia, spróbuj innego produktu – nie idź w zaparte, najważniejsze jest samopoczucie Twojego dziecka.

Pozwól pupie dziecka „oddychać” bez pieluchy tak często, jak to możliwe.

Niech maluch bawi się swobodnie na kocyku czy podkładzie bez pieluszki – to bardzo ważne, żeby skóra mogła odpocząć od materiału pieluszki choć na moment.

A skoro o pieluchach mowa – koniecznie zwracaj też uwagę na sygnały świadczące o tym, że noworodek potrzebuje zmiany pieluchy, takie jak marudzenie, wiercenie się lub płacz: nie czekaj, aż pielucha będzie całkowicie przepełniona, aby ją zmienić!

Pielęgnacja pupy noworodka a emolienty. A jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji pupy dziecka?

Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, dlatego tak ważne jest, aby używać tylko delikatne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji pupy. Nie używaj zwykłego mydła do mycia pupy dziecka, ponieważ może ono wysuszać skórę – zamiast tego stosuj dedykowane maluszkom żele z emolientami, czyli specjalnymi składnikami wspomagającymi nawilżanie skóry. Jeszcze lepiej, jeśli wybierzesz tzw. emolienty 4. generacji (inaczej emolienty plus) – dzięki nim skóra maluszka będzie jeszcze lepiej nawilżona (także w przypadku skłonności do AZS!).

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz