Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

21 lutego 2021
| Kategoria: Pieluszki | 0 komentarzy

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie, jak dbać o skórę dziecka w okresie pieluszkowym, by zapewnić mu jak największy komfort?

Pielęgnacja skóry u dziecka

Pielęgnacja skóry dziecka w okresie noszenia pieluch polega na unikaniu silnie alergizujących środków myjących oraz preparatów piorących. Ubranka przeznaczone dla noworodków i niemowlaków powinny być wykonane z materiałów nie powodujących otarć naskórka, np. wysokiej jakości bawełny. Powinna to być również odzież skutecznie odprowadzająca wilgoć, zapewniająca dostęp powietrza do skóry, a więc zapobiegająca zarówno jej przegrzaniu, jak i oziębieniu. Do kąpieli możemy stosować naturalne emolienty. Należy zwracać uwagę, aby skóra dziecka była całkowicie osuszona po kąpieli. 

Istotną przyczyną powstawania oparzeń pieluszkowych jest zbyt rzadka zmiana pieluch, a także stosowanie nieodpowiednich środków do ciała dziecka oraz do higieny intymnej. W głównej mierze powodem pojawienia się omawianych zmian jest niedokładna higiena okolic, w tym fałdów skórnych. Do pielęgnacji najlepiej sprawdza się woda w temperaturze pokojowej, z użyciem naturalnych płatków kosmetycznych. Każdorazowo po zmianie pieluszki najlepiej wietrzyć miejsca narażone na działanie kału i moczu np. pod przykryciem tetrowej pieluchy. Warto pomyśleć o kupnie pieluszek wielorazowych z wymiennymi wkładami. Zastosowanie znajdą również pieluchy bambusowe.

Przy pielęgnacji warto stosować kremy nawilżające i regenerujące. Stosowanie ich powinno się odbywać  po uprzednim oczyszczeniu i osuszeniu okolic intymnych. Należy również odczekać kilka minut aby pozwolić na wchłonięcie się warstwy nałożonego produktu.

mgr Marta Miętus

Może ci się spodobać również:

Możliwość komentowania została wyłączona.