10 stycznia 2024

Co na Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci?

Pielęgnacja

Przy Atopowym Zapaleniu Skóry (AZS) u dzieci ważne jest stosowanie odpowiednich produktów do nawilżania skóry i łagodzenia zmian. Chcesz wiedzieć, co na AZS u dziecka? Zweryfikuj swoje dotychczasowe strategie pielęgnacji malucha razem z nami.

co na azs u dziecka

Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci – czym smarować miejsca zmian chorobowych? 

 • Stosuj emolienty o bogatej konsystencji, takie jak maści czy kremy, które pomagają w utrzymaniu nawilżenia skóry. Mogą one również działać jako bariery ochronne. 
 • Wybieraj produkty o neutralnym pH, bez dodatków zapachowych, barwników czy konserwantów, aby uniknąć potencjalnych drażniących składników. 
 • Polecamy również produkty zawierające ceramidy, ponieważ mogą wspomagać odbudowę bariery lipidowej skóry. 
 • Naturalne oleje roślinne, takie jak olej canola czy olej jojoba lub z lnianki, mogą być pomocne w nawilżaniu skóry, ale uważaj: niektóre dzieci mogą negatywnie reagować na określone oleje, więc warto zacząć od małej ilości i obserwować reakcję skóry. 
 • Lanolina, gliceryna, alantoina, pantenol czy witamina E to składniki, na które warto zwrócić uwagę. 

Wskazówka: Nawilżaj skórę regularnie, szczególnie po kąpieli, aby utrzymać jej odpowiednie nawilżenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry niemowlaka to podstawa! 

Dlaczego Cudocell dla dzieci z tendencją do atopowego zapakenia skóry? 

W serii Cudocell znajdują się aktualnie 3 linie produktowe: Cudocell MAX Baby, Cudocell Baby DERM i Cudocell Baby DERM 3w1. Wszystkie te kosmetyki pozwalają na poprawę stanu skóry maluszka z tendencją do AZS. Cudocell zawiera innowacyjne składniki wspierające skórę dzieci ze skłonnością do AZS: 

 • Biopolimer DIBUSHIELD PRO HEAL (DBC) tworzy trójwymiarową strukturę, będącą barierą ochronną, która regeneruje, ochrania i obniża utratę wody ze skóry Twojego dziecka. 
 • AD-RESYL® zwiększa poziom nawilżenia skóry, a do tego łagodzi i koi podrażnienia Twojego maluszka, przywracając prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej oraz równowagę jej mikrobioty. 

Co dla dziecka z tendencją do AS? Przyjrzyjmy się dla przykładu Cudocell Baby Derm: to hipoalergiczna, bezzapachowa emulsja do pielęgnacji twarzy i ciała od 1. dnia życia! Jest idealna dla skóry atopowej, suchej, skłonnej do podrażnień. Nie tylko nawilża, lecz także natłuszcza, sprawiając, że skóra jest mniej ściągnięta. 73% badanych potwierdza, że przynosi ulgę w swędzeniu już w 5 minut! 

atopowe zapalenie skóry u dzieci czym smarować

Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci – czego unikać? 

 • Unikaj mocnych środków myjących, które mogą wysuszać skórę dziecka. Zamiast tego używaj delikatnych, hipoalergicznych preparatów, najlepiej z dodatkiem emolientów. 
 • Wiesz, że kąpiele w gorącej wodzie mogą przesuszać skórę? Dlatego ograniczaj czas kąpieli i nie przesadzaj z wysoką temperaturą. 
 • Unikaj tarcia i mocnego osuszania skóry szorstkimi ręcznikami. Lepiej delikatnie wycierać skórę poprzez odsączanie, nie pocieranie. 
 • Omijaj produkty zawierające substancje drażniące, takie jak perfumy czy barwniki, a także konserwanty. Szukaj hipoalergicznych kosmetyków – takich ja Cudocell. 
 • Dbaj też o delikatność swoich dłoni i postaw na krótsze paznokcie. Pozwoli to zminimalizować ryzyko zadrapań w trakcie pielęgnacji malucha, które mogą pogorszyć stan skóry. 
 • Staraj się minimalizować stres u maluszka, ponieważ może on wpływać na nasilenie objawów AZS. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zerknij do naszego wpisu Skóra skłonna do atopowego zapalenia skóry – przyczyny i pielęgnacja

Co dla dzieci z tendencją do atopowego zapalenia skóry? Podsumujmy 

 • Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że dla poprawy samopoczucia maluszków ze skłonnością do AZS konieczne jest podejście całościowe, obejmujące wszystkie obszary życia dziecka, nie tylko kąpiel czy pielęgnację pieluszkową (u niemowląt).
 • Co na Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci? To proste: i dieta, i pielęgnacja, i zadbanie o właściwe środowisko domowe. 
 • Kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Wybieraj emolienty, produkty o neutralnym pH, preparaty z innowacyjnymi składnikami, takimi jak Biopolimer DIBUSHIELD PRO HEAL (DBC) i AD-RESYL®. 
 • Unikaj: drażniących substancji, stresu, gorącej wody, mocnego tarcia skóry dziecka, składników pożywienia mogących wywołać niepożądane reakcje i zaostrzenie AZS. 

Źródła:

Niewiem, M., & Grzybowska-Chlebowczyk, U. (2022, March). Atopowe zapalenie skóry u dzieci. In Family Medicine Forum/Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 16, No. 2). 

Tatka, A., & Pawliczak, R. (2022). Czy dieta ma znaczenie w atopowym zapaleniu skóry?. Polish Journal of Allergology/Alergologia Polska, 9(2). 

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz