11 kwietnia 2024

Jak opiekować się noworodkiem w domu? Poradnik 

Pielęgnacja

Pierwsze dni w domu z noworodkiem to czas ogromnej radości, ale też wyzwań. Jako świeżo upieczona mama musisz nauczyć się rozpoznawać potrzeby maluszka i w porę na nie reagować, a jednocześnie dbać o siebie i swój komfort. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w pierwszych tygodniach po powrocie ze szpitala.

jak opiekować się noworodkiem

Jak opiekować się noworodkiem w domu? Czego potrzebujesz na start

W pierwszych dobach życia dziecka nie potrzebujesz wszystkiego, dlatego nie przejmuj się reklamami i profilami influencerów. Skup się na podstawowych rzeczach, takich jak ubranka, pieluszki, chusteczki nawilżone, maść przeciw odparzeniom, wanienka, kosmetyki do mycia i pielęgnacji. Fotelik samochodowy i wózek są bardzo ważne, ale nebulizator czy laserowy termometr mogą opczekać. Co więćej, nie musisz od razu designersko urządzać pokoju maluszka: zadbaj o wygodne łóżeczko. Na sam start to wystarczy!

Co musisz mieć w domu?

  • Ubranka: bawełniane, uprane przed założeniem.
  • Kosmetyki: emolienty dla dzieci z odpowiednimi certyfikatami, np. Cudocell Max Baby na odparzenia pieluszkowe czy Cudocell Baby DERM jako sprawdzona emulsja do pielęgnacji twarzy i ciała maluszka.
  • Akcesoria: praktyczne i bezpieczne, polecane przez innych rodziców. Na atestach i certyfikatach nie warto oszczędzać!

Rutyna dnia maluszka. O czym warto pamiętać?

Noworodki jedzą na żądanie, co oznacza, że należy je karmić piersią lub butelką, gdy tylko wykazują oznaki głodu. W pierwszych tygodniach może to oznaczać karmienie co 2-3 godziny, również w nocy.

Jeśli chodzi o przewijanie – noworodki brudzą pieluszki często, dlatego ważne jest, aby regularnie je przewijać, aby zapobiec odparzeniom. Po każdym przewijaniu umyj pupę dziecka wacikiem z ciepłą wodą lub nawilżanymi chusteczkami, a potem nałóż krem przeciw odparzeniom, np. Cudocell Max.

Wskazówka: Noworodków nie trzeba kąpać codziennie. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu, używając delikatnego szamponu i żelu do mycia ciała. Polecamy Cudocell Baby DERM 3w1 – nie szczypie w oczy!

Pamiętaj, aby w ciągu dnia znaleźć czas na odpoczynek i relaks dla siebie. Pozwól sobie na drzemkę, gdy maluszek śpi, lub poproś partnera, rodzinę lub przyjaciół o pomoc w opiece nad dzieckiem. Nie jesteś sama!

jak opiekować się niemowlakiem

Dodatkowe wsparcie. Gdzie szukać pomocy?

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z tym, jak opiekować się niemowlakiem w pierwszych tygodniach jego życia, bez obaw – oto miejsca, w których warto szukać wsparcia.

Położna

Położna podstawowej opieki zdrowotnej może Ci pomóc w opiece nad noworodkiem w pierwszych tygodniach życia. Jak wygląda takie wsparcie? Położna (całkowicie za darmo – na NFZ) odwiedzi Was w domu w ramach wizyty patronażowej, aby ocenić stan mamy i dziecka. Pomoże też wybrać właściwe techniki kąpieli noworodka i podpowie, jak pielęgnować skórę czy pępek. Może też pomóc Mamie w karmieniu naturalnym.

Grupy wsparcia dla mam

Dzięki internetowi nie jesteś sama! W sieci znajdziesz wiele grup wsparcia dla mam, gdzie możesz spotkać kobiety, które przechodzą przez to samo, co Ty. Oczywiście sprawdź też, czy nie ma takich grup wsparcia u Ciebie w mieście – stacjonarne spotkania mam i maluchów są jak najbardziej wskazane!

Książki i strony internetowe

Jeśli potrzebujesz poszerzyć swoją wiedzę na temat pielęgnacji maluszka czy potrzebujesz wsparcia w temacie opieki nad noworodkiem, sięgnij po sprawdzone książki albo strony internetowe, które mogą być źródłem cennych informacji. Z naszej strony polecamy Ci bloga Cudocell, gdzie znajdziesz takie porady jak:

Pamiętaj, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak opiekować się noworodkiem w domu! Ufaj swojej intuicji i stale się dokształcaj. I nie martw się: z czasem nabierzesz wprawy i opieka nad maluchem przestanie być takim wyzwaniem!

Źródła:

https://gdzierodzic.info/bazawiedzy/potrzeby-noworodka/

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/noworodek-i-wczesniak-profilaktyka-zdrowia

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz